Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vannak, akik gyakran álmodnak, s ébredés után emlékeznek is álombeli filmkockáikra. Ugyanakkor mások nem tudják felidézni az álmaikat, így tudat alatti szorongásaiktól is nehezebben szabadulnak.
Tapasztalták már, hogy egy kellemes álom után milyen nyugodt az ébredés? Máskor pedig megváltás, ha a rémálomról szerencsére kiderül, hogy semmi nem igaz belőle.
Élmainknak a legtöbb esetben van valamilyen fontos üzenete, ami ébrenlétünk valamely élményéhez kapcsolódik. Ennek az üzenetnek a megfejtése nem egyszerű feladat, de érdemes figyelmet szentelni rá, mert lelkünk feszültségein enyhíthet. Igaz, e tekintetben sem vagyunk egyformák, mivel vannak, akik nem is emlékeznek az álmaikra, mások pedig azt állítják, hogy sohasem álmodnak semmit. Népes táboruk van azoknak is, akik több álombéli emlékképüket képesek megjegyezni, sőt a vissza-visszatérő „filmkockákat” is pontosan felidézik.
A szakemberek szerint, ha 21 napon át elalvás előtt arra koncentrálunk, hogy emlékezzünk az éjjeli álmunkra, s megtanuljuk a figyelmünket befelé fordítani, akkor a szándékunk sikerrel jár. Ha egyetlen nap is kimarad, a 21 napot elölről kell kezdenünk, másként eredménytelen lesz a kísérlet. Akik kitartóan figyelik álmaik üzeneteit, sokat meríthetnek belőlük egyes problémák megoldása során.
Freud, akinek személye és munkássága fordulatot hozott a lélekgyógyászatban, ateista volt ugyan, de rendkívüli jelentőséget tulajdonított az álomfejtésnek. Ő nem a jót és a rosszat kereste az álmokban, hanem úgy képzelte, mintha egy kulcslyukon át bepillantást nyernénk a tudatalatti rejtelmeibe. Szerinte e helyen fedezhetők fel a gyerekkorunktól elfojtott erős érzelmeink és félelmeink, majd későbbi kielégítetlen erotikus vágyaink. Úgy gondolta, hogy az álmok vágyteljesítő funkciót töltenek be lelki háztartásunkban, s ezáltal csökkenhet a tudatalattinkban a feszültség és a félelem.
A legizgalmasabb álmainkat közvetlenül ébredés előtt éljük át – a férfiak és a nők hasonló arányban. Aki gyakran és sokat álmodik, egyfelől alapos takarítást végez túlterhelt agyában, másrészt erősíti a memóriáját és aznapi szellemi teljesítőképességét. Azt viszont még a tudósok sem tudják, hogy az álom miként szolgálja a felejtést, vagyis agyunk tehermentesítését a felesleges információktól.
A mögöttünk álló napok – elsősorban az elmúlt 72 óra – eseményei mindig meghatározzák az álmainkat, de ezek sorából azok a legmarkánsabbak, amelyek egybeesnek gyermekkorunk vagy fiatal felnőtt életünk fontos történéseivel és vágyaival. A szorongásos álmok is a segítségünkre lehetnek, mivel épp a félelmeinkkel szembesítenek bennünket. Aki például álmában gyakran költözik, utazik, menekül, otthontalan, vagy sokszor találja magát ismeretlen helyen (ráadásul idegen emberek között), annak valószínűleg számos bizonytalan helyzetet kellett, már kell a jelenben is megoldania. Jelentheti ez azt is, hogy nem találja a helyét ott, ahol él, nem érzi jól magát jelenlegi élethelyzetében, ami óriási teherként nehezedik a vállára. Ez egyben annak a vágyát is előrevetíti, hogy biztonságra, nyugalomra vágyik, amit görcsösen keres a hétköznapokban – de nem tudja merre induljon, miként teremtse meg a saját erejéből.
Erotikus álmairól senki nem beszél szívesen, noha szinte mindenkit boldogságérzéssel tölt el. A férfiak általában cselekvő részesei, míg a hölgyek inkább szemlélői ezeknek az álmoknak – nem ritkán a frigid nők álmukban élik meg az orgazmust. Az erotikus álmok résztvevőire – vagyis álombéli szerelmünkre partnerünkre – ébredés után igen ritkán emlékszünk vissza. Inkább csak az álom okozta érzés marad meg bennünk – leginkább az, ami hiányzik a hétköznapi életünkből. Senki ne riadjon meg attól, ha nem a párjával, hanem egy ismeretlen személlyel szerelmeskedik. Azon persze érdemes elgondolkodni, hogy „valódi” társunk mellett jól érezzük-e magunkat testileg-lelkileg – sőt azon sem árt eltűnődnünk, hogy nincs-e elfojtott vágyunk valaki más iránt.
Aki sokszor álmodik zuhanásról, vagy lecsúszik és a mélybe zuhan, s verejtékezve ébredvén boldogan eszmél rá, hogy az egészből semmi nem igaz – nos, ő bizonyosan félelmekkel és szorongásokkal éli a hétköznapjait. E rossz érzésektől kívánatos mielőbb megszabadulnia, amihez segítséget nyújt neki, ha ki meri mondani negatív érzései okát, és azt is, miként tudna ezen változtatni. Ha kell írja le mindezt, s vezessen álomnaplót.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu