Amíg az orvos megérkezik 1.

Napjainkban igen sok a gyerekbaleset. A sérült kicsinyek jó kezekbe kerülnek, ha megérkezik a mentő. De mi a teendő addig is, amíg az orvos szeme elé kerül a gyermek? Sorozatunkban bemutatjuk, mit lehet és kell tenni, amíg a szakember ellátja a kis beteget.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 03. 17. szerda2010. 03. 17.
Amíg az orvos megérkezik 1.

Mérgezések és maródások
A kicsik természetes kíváncsiságból mindent a szájukba vesznek, megkóstolnak. Nem meglepő hát, hogy a mérgezéses balesetek zömét az 1-4 éves korú gyermekek szenvedik el. Többnyire háztartási szereket, cigarettát, alkoholt, gyógyszereket, különféle növényeket „kóstolnak” meg a gyerekek.

Ha a lenyelést közvetlenül észleljük, vagy a környezetben található jelek alapján gyaníthatjuk, hogy mi történt – például üres gyógyszeres doboz –, a legfontosabb a szóba jövő termék csomagolását megőrizni! Ha a gyermek esetleg hány, a hányadékot is meg kell őrizni.

A mentőknek telefonálva fel kell készülnünk a következő kérdésekre:
♦ Milyen korú a gyermek?
♦ Mit vett be?
♦ Milyen formában vette be?
♦ Mennyit vett be az adott szerből?
♦ Mikor vette be?
♦ Mit tett eddig a gyermekkel?

Megnyugtató, hogy az orvossal, szakemberrel történt beszélgetés során az esetek nyolcvan százalékában kiderül, hogy a lenyelt anyag teljesen ártalmatlan, nincs szükség további teendőekre.

Bizonyos esetekben azonban a kezelési eljárásokat célszerű már közvetlenül a mérgező anyaggal való érintkezés után megkezdeni.

Azonnali teendők
♦ A maró anyaggal szennyezett ruhát el kell távolítani a gyermekről!
♦ A szennyezett bőrt folyó vízzel mintegy tíz percen keresztül öblítsük le! Ugyanez a teendő szennyezett haj esetén is.
♦ Lúgok és savas anyagok ivása után az első öt-tíz percben nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás: víz, tea, gyümölcslé!
♦ Nem szabad hányást provokálni, ha altató, nyugtató, lúg, benzin, habzó vagy savas anyaggal történő mérgezésről van szó, netán a gyermek eszméletlen vagy görcsöl!
♦ Egyéb esetekben orvosi szén alkalmazásával a hánytatás provokálható!
♦ Sosem szabad sós vizet itatni hánytatás céljából!

A mérgezések megelőzhetők, ha a gyógyszereket, háztartási anyagokat a gyermekektől jól elzárva tartjuk! Soha ne tároljunk ipari vegyszereket ásványvizes vagy üdítős palackokban!

Sorozatunk következő részét 20-án, szombaton, 15 órakor olvashatja honlapukon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek