Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Napjainkban igen sok a gyerekbaleset. A sérült kicsinyek jó kezekbe kerülnek, ha megérkezik a mentő. De mi a teendő addig is, amíg az orvos szeme elé kerül a gyermek? Sorozatunkban bemutatjuk, mit lehet és kell tenni, amíg a szakember ellátja a kis beteget.
Allergiás sokk
Allergiás reakciónak nevezzük, ha egy gyógyszer – például a penicillin – szervezetbe jutása után, vagy bizonyos ételek – dió, mogyoró, tojás, tej – fogyasztását követően, netán rovarcsípés hatására túlérzékenységi reakció lép fel. Ha a túlérzékenységi reakció olyan nagyfokú, hogy az életet veszélyezteti, azt allergiás, illetve anafilaxiás sokknak nevezzük.
A túlérzékenységi reakció különféle tüneteket okozhat, a reakciót kiváltó anyag belépési helyétől függően:
Bőr: bőrpír, duzzanat, csalánkiütés, viszketés léphet fel.
Szem: könnyezhet, piros lehet, esetleg viszkethet.
Légutak: orrfolyás, tüsszentés, köhögés, légszomj alakulhat ki.
Gyomor/bél: émelygés, hányás, hasfájás lehet a tünet.
Keringés: ha a beteg eszméletét veszti, az a keringési zavar következménye.
A megelőzés az allergiás sokk esetében a leghatásosabb. Ha tudjuk, hogy a gyermek bizonyos anyagokkal szemben túlérzékeny, arra kell törekedni, hogy azokkal kerülje az érintkezést.
Természetesen az „elkerülő stratégia” nem működik például méhcsípés esetén. Ilyenkor az érzékenységet csökkentő kezelés szükséges. A méhszúrás szokásos reakciói: fájdalom, duzzanat, pír a csípés helyén. Ha ez a folyamat pár óra alatt lezajlik, a hideg vizes borogatáson kívül nincs másra szükség.
Ha azonban a napokig tartó nagyobb kiterjedésű duzzanatot egyidejűleg émelygés, fáradtság és láz is kíséri, már allergiás reakcióról beszélünk.
A méhcsípés után tíz-húsz perccel kialakuló túlérzékenységi reakcióra jellemző a teljes bőrfelületre kiterjedő csalánkiütés és bőrpír, a felső légutak duzzanata, a hörgők szűkülete, ájulás, sokk.
A túlérzékenységre utaló tünetek felléptekor a legfontosabb, hogy azonnal orvost vagy mentőt kell hívni! Amennyiben a légzés, a keringés leáll, a gyermek újraélesztését haladéktalanul meg kell kezdeni!
Ételallergia esetében a korai – három-harminc perccel a táplálék felvétele után – tünetek: szájüregi viszkető érzés, ajkak duzzanata, torok összeszűkülése, a bőr- és a felső légutak nyálkahártyáinak duzzanata, émelygés, hasi görcsök, hányás. A tünetek súlyossága húsz perctől és két és fél órán belül fokozódik.
A már ismert allergiák esetében fontos, hogy mindig legyen kéznél injekció vagy spray formájában adható adrenalin.
Sorozatunk következő részét 31-én, szerdán, 15 órakor olvashatja honlapukon!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu