Amíg az orvos megérkezik 5.

Napjainkban igen sok a gyerekbaleset. A sérült kicsinyek jó kezekbe kerülnek, ha megérkezik a mentő. De mi a teendő addig is, amíg az orvos szeme elé kerül a gyermek? Sorozatunkban bemutatjuk, mit lehet és kell tenni, amíg a szakember ellátja a kis beteget.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 03. 31. szerda2010. 03. 31.
Amíg az orvos megérkezik 5.

Forrázás, égés
Az egyik leggyakoribb gyerekkori baleset. Létrejöhet hőhatás, kémiai anyag – például lúg – és áramütés következményeként. A hőhatásra kialakuló sérülések oka vagy a bőrnek tűzzel való közvetlen érintkezése (tehát a valódi értelemben vett égés), vagy forró víz, tej, kávé, zsír (azaz forrázás).

Szerencsére a forró folyadék a bőrről gyorsan lefolyik, s így többnyire csak felületi forrázást okoz. Más a helyzet a zsírokkal és sűrű levesekkel: ezek a bőrrel hosszabb ideig értintkeznek, így mélyebbre terjedő sérüléseket okoznak.

A nagy felületet érintő égés, forrázás utáni első órákban a szervezet sok folyadékot veszít, és ha ez jelentős fokú, akár sokkot is kaphat a gyermek. A folyadékvesztés mértéke és a folyamat gyorsasága a károsított felület kiterjedésétől függ, de azt, hogy az elváltozások milyen mélyre terjednek, alig befolyásolja.

Ezért fontos az elsősegélynyújtásnál, hogy az égési sérülés kiterjedésének hozzávetőleges nagyságát felbecsüljük. Gyakorlati szabály: a kéz felszíne (az ujjakkal együtt) a testfelszín kb. 1%-a. A nyolc évesnél fiatalabb gyermekeknél a fej + a két kar  = a teljes testfelszín mintegy 30%-a.

Az égési sérülés mélysége alapján az égések három fokozatát különböztetjük meg:
– Az I. fokú égés: rendszerint a bőr és forró folyadék, láng rövid időtartamú érintkezésének, vagy hosszabb idejű tűző napsütésnek a következménye. A bőr kipirul és fájdalmasan húzódik. Gyógyulása nem jár hegképződéssel.
– A II. fokú égés már mélyebb rétegeket is érint. A bőr kipirult és fájdalmas, hólyagok is képződnek. Rendszerint a bőr és forró folyadék, láng hosszabb idejű bőrre gyakorolt hatásának következménye.
– A III. fokú égésnél az égési sérülés a bőr összes rétegére kiterjed. Ezen a részen a bőr rendszerint fehér, elszenesedett.

Forrázás, égési sérülés után:
– A kis kiterjedésű égési sebet azonnal hideg vízzel kell hűteni. A víz hőmérséklete kb. 18 fokos legyen és a hűtés időtartama ne haladja meg a negyedórát. Ez különösen fontos a csecsemőknél, akik igen hamar kihűlhetnek.
– A hideg vizes kezelés után, ha tudjuk, távolítsuk el a ruházatot. A sebbe ragadt textildarabokat vágjuk körül, de ne távolítsuk el.
– Ezután tiszta kelmével (lepedő, steril géz) fedjük le a megégett, leforrázott területet.
– Tilos kenőcsöt, jódot, hintőport tenni a megégett felületre.
– A gyermeket kórházba kell szállítani, súlyos esetben csakis mentővel.

Sorozatunk következő részét április 3-án, szombaton, 15 órakor olvashatja honlapukon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek