Arcüreg: csak semmi lámpaláz!

Hóesésben és a strandon is bárkit utolérhet, kellemetlen és akár veszélyes is lehet – ez az arcüreggyulladás. Aki hajlamos rá, nehezen szabadul tőle. Az infralámpa és az orrcsepp segíthet enyhíteni a „féloldali nátha” kínjait.

Élet-egészségPalágyi Edit2010. 03. 10. szerda2010. 03. 10.

Kép: infralámpa betegség arcüreggyulladás megfázás kezelés gyógymód 2010 02 27 Fotó: Kállai Márton

Arcüreg: csak semmi lámpaláz!
infralámpa betegség arcüreggyulladás megfázás kezelés gyógymód 2010 02 27 Fotó: Kállai Márton

Nem mindig jó hír, ha náthás időszakban az embernek csak az orra egyik fele dugul el – ez ugyanis arcüreggyulladásra utalhat. Makacs fájdalommal, feszítő érzéssel is járhat e betegség, mely a becslések szerint minden huszadik közép-európait rendszeresen utolér. A megfázásos időszakban a vírusok, baktériumok okozta gyulladás elég gyakran ráhúzódik az orrmelléküregekre is, ilyenkor a diagnózis: sinusitis.

Sokan eleve hajlamosak az efféle gyulladásokra, például azért, mert szűk az orrmelléküregük és nehezen tisztul. Az allergiások gyakran duzzadt nyálkahártyája ugyancsak könnyen lesz melegágya a kórokozóknak. A nedves, nyirkos, netán szeles idő szintén kedvez a baj kiújulásának. Fellélegzést jelenthet az orrcsepp, melyet érdemes naponta többször bevetni. A napjában kétszer 10 perces infralámpás melegítés pedig enyhíti a kellemetlen, feszítő érzést.

Ha a fájdalom és az orrfolyás nem múlik el néhány nap alatt, ne kísérletezzünk a fájdalomcsillapítókkal, ballagjunk el az orvosi rendelőbe. Ha szükséges, megröntgenezik a sajgó részt, s így fény derülhet a kínos tünetek okára is. A visszatérő, makacs arcüreggyulladás mögött például minden tizedik esetben a felső fogsor valamelyik rágófogának problémája húzódik meg. Ilyenkor tehát a fogorvost sem ússzuk meg; sokszor csak a foghúzás hozhat könnyebbséget. Előfordulhat az is, hogy a fül-orr-gégész az orrmelléküregek átöblítésével orvosolja a bajt, sőt, néha műtét is szóba jöhet.

Aki azt hinné, hogy a tél elmúltával megszabadul a visszatérő arcüreggyulladástól, az téved. Az uszodába járók sem lehetnek e betegségtől biztonságban. A medencék vizében úszkáló kórokozók ugyanis szintén előszeretettel jutnak be az orrüregekbe, s telepednek meg ott. A nyálkahártyák ellenálló képességét ráadásul legyengíti a fertőtlenítő klór, így még hatásosabb lehet a támadás. Sok szülő megtapasztalta, hogy egy kiadós lubickolás vagy úszólecke után fájós fülű, szemű, sőt, bedugult orrú gyereket kell kihúznia a medencéből.

A csemetéket kínzó, elhúzódó arcüreggyulladást – mely már 4 éves kortól jelentkezhet, de leggyakoribb 7–12 éves korban – nem szabad elhanyagolni. Szövődményként ugyanis akár agyhártyagyulladás is felléphet. Ha fejfájásra panaszkodik a gyerkőc, és még be is lázasodik, érdemes útba ejteni az orvosi rendelőt.

Mint minden gyulladásnál, ennél sem árt, ha megerősítjük az immunrendszert, méghozzá vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Hogy valami jó hírt is mondjunk, létezik természetes gyógyír az arcüreggyulladás ellen. Ez pedig nem más, mint a tengervíz. A szerencséseket egy kiadós tengerparti nyaralás szabadíthatja meg az allergiától és a „befészkelt” kórokozók miatti panaszoktól. A kevésbé szerencséseknek pedig marad az éltető elem illúziója: egy flakon tengeri sós orrcseppben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek