Csókkal terjed a vírus

A csókolózás kellemes és izgalmas tevékenység, bár korántsem veszélytelen. Ez az oka, hogy leginkább a serdülők érintettek a Pfeiffer-féle mirigylázban: ez a betegség ugyanis akár egy csókkal is elkapható.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 03. 12. péntek2010. 03. 12.
Csókkal terjed a vírus

A csókbetegséget tulajdonképpen az Epstein-Barr-vírus okozza, amely cseppfertőzéssel – köhögés, tüsszögés, csók – terjed. A felnőttek kilencven százaléka átesett már a betegségen, szerencsére életük végéig tartó immunitást szerezve.

A betegség nyolc-tíz napig lappang, aztán magas láz, torok- és mandulagyulladás, fájdalmasan duzzadó nyirokcsomók okoznak panaszt. A betegen ólmos fáradság lesz úrrá, izomfájdalmak, fejfájás, émelygés, lép- és májnagyobbodás keseríti meg a mindennapjait. Előfordulhat bőrkiütés is, amely főként a mandulagyulladásra felírt antibiotikumok szedésének ötödik-nyolcadik napján jelentkezik.

A legfontosabb teendő ilyenkor a láz és a fájdalom csillapítása és a folyamatos folyadékfogyasztás. A betegnek kímélnie kell magát – a legjobb az ágyban maradni, amíg a tünetek el nem múlnak.

Azért is fontos a pihenés, mert a betegség könnyen krónikussá válhat, s szövődményként lép- és májbetegség, szívprobléma, ideggyulladás és a vértestek működési zavaraa léphet fel.

A családtagok védelmében ilyenkor szigorúan tilos a csók, sőt még a puszi is!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek