Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Régebbi korokban a skizofrén embereket démonoknak, rossz szellemeknek tartották. Persze erről szó sincs! A hasadásos elmebetegség hazánkban egy százalék alatti gyakorisággal fordul elő.
Kép: Depressziós gyerek játék játszik iskola tanterem elkülönités kiközösités magányosság szegregáció cigány roma integráció 2010.02.18. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth
Serdülőkor környékén vagy még hamarabb, illetve többnyire a huszadik év körül jelentkeznek az első figyelmeztető, látványos tünetek. A szülők ilyenkor azt veszik észre, hogy a gyermek visszahúzódóbb lett, különös, téveszmés gondolatai vannak, gyakorta felnőtt szerepkörben érzi magát. A betegség kialakulásában bizonyított az örökletes tényezők szerepe. Annak is nagy lehet a valószínűsége, hogy még születés előtt, az anyaméhben éri valamilyen sérülés a magzatot, aki látszólag egészséges csecsemő lesz, és majd csak serdülőkorában mutatkoznak pszichiátriai tünetei.
Dr. Márkovics Tünde pszichiáter szakorvosjelölt számos skizofrén beteget kezelt. Egyik nő páciensére ekként emlékezik:
– Julianna ugyanabba az általános iskolába járt, ahová én, csak felettem pár évvel. Mindig megmagyarázhatatlanul furcsának tűnt, ezáltal szinte mindenki ismerte. Tudtuk róla, hogy szépen rajzol, és azt is, hogy művészeti szakközépiskolában akar tovább tanulni. Julianna karrierje el sem indulhatott, mert felvételi előtt a rajztanára nem adott ötöst rajzból az amúgy tehetséges lánynak. Később egyre többször láttam az utcán szokatlan ruhákba öltözve, rezdüléstelen arccal, távol tartva magától a külvilágot.
Jó pár esztendővel később, amikor Márkovics Tünde már orvosként dolgozott, ügyeletben többször ő vette fel Juliannát a pszichiátriai osztályra. Gyakran az apja volt a célpont, akit a lány megtámadott. A bajt tetézte, hogy Julianna nem tudott egyetlen orvossal sem együttműködni. Mígnem Márkovics doktornő egy napon papírokat és színes ceruzákat adott neki, és arra kérte, rajzoljon. Remekművek születtek a keze alatt. Így az alkotás öröme, a sikerélmény sokat javított Julianna mindenkori állapotán, de a gyógyszereit nem hagyhatta el a betegség hullámzó jellege miatt.
Van, akinek viszonylag kiegyensúlyozott marad az állapota az élethosszig tartó betegség ellenére. Mások állapota a nem megfelelő környezet hatására, esetleg az elhanyagolt kezelések miatt folyamatosan romlik. Számos skizofrén beteg választja az öngyilkosságot vagy menekül a drog és az alkohol fogságába. Pedig ezek jelentősen rontják a beteg állapotát. Dr. Márkovics Tünde a pozitív tünetek sorában említette a különböző érzékcsalódásokat, hallucinációkat, téveszméket. A skizofrének egy része kiválasztottnak érzi magát, vagy azt képzeli, hogy lehallgatják beszélgetéseit, netán csipet ültetnek a szervezetébe és azon keresztül irányítják. Gyakori jelenség, hogy kommentáló vagy parancsoló hangokra panaszkodnak. Negatív tünetnek számít az érzelmi elsivárosodás, az aktivitás csökkenése, a gondolkodás és a beszéd lassulása.
A betegek kezelése minden esetben személyre szabott gyógyszeres terápiával történik. Rehabilitáció során szóba jönnek a pszichoterápiás kezelések is. Ám egy skizofrén beteg, ha betartja orvosa tanácsait és rendszeresen szedi a pirulát, tanulhat és dolgozhat is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu