Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miből lopjon magának időt az elfoglalt ember: a munkából vagy a szórakozásból? Az előbbiből nem lehet, az utóbbiból képtelen. Marad az alvásmegvonás. Az eredmény: a világ lakosságának harmada kialvatlanságtól szenved.
Aludj jól, maradj egészséges! – ezt tűzte zászlajára a szakterület orvosainak nemzetközi szövetsége, ezzel is figyelmeztetve, hogy napjainkban a világon minden harmadik ember szenved a mintegy százhúsz, alvással kapcsolatos betegség valamelyikében. Márpedig a napi hat óránál kevesebb alvás következményeként jelentősen megnő az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség kockázata – hogy a többiről ne is beszéljünk.
A nemzetközi eseményhez kapcsolódva az alvással foglalkozó orvosok, szakemberek jeles képviselői a hazai helyzetet ismertették, amelyből kiderült: mi, magyarok sajnos valamivel rosszabbul alszunk, mint a világátlag (minthogy nálunk a lakosság 40 százaléka érintett ebben). Szakács Zoltán főorvos, aki egyben a Magyar Alvásdiagnosztikai és Terápiás Társaság főtitkára, hangsúlyozta: mivel az alvászavar nagyon sok más területet érint, a minél hatékonyabb kezelés érdekében még több, kifejezetten alvásproblémákkal foglalkozó szakember (szomnológus) képzésére van szükség, akik az akkreditált alváslaboratóriumokban végzik munkájukat. Ezekből egyébként eddig kilenc létesült az országban (ez igen kevés!), amelyeket az OEP finanszíroz.
Kórossá változnak az egyébként normális élettani folyamatok a rendszeres kialvatlanság nyomán, és erre rámehet az egész szervezet – figyelmeztetett Várszegi Mária főorvos, a szegedi alvásdiagnosztikai központ vezetője. (Kínában például egykor azzal kínozták az embereket, hogy nem hagyták őket aludni. Tíz nap után már azt is bevallották, amit el sem követtek.) A kialvatlanság kihat a mindennapi életre, a munkavégzésre; a rossz éjszaka után úgynevezett alvásnyomás alatt áll a szervezet. S akik így ülnek a busz vagy a vonat vezetőfülkéjébe, így indulnak útra kocsival, kamionnal, azok igencsak kiteszik magukat a baleseteknek. (Az Egyesült Államokban tavaly 71 ezren szenvedtek emiatt balesetet, közülük mintegy 32 ezren halálosat.)
A rossz alvással összefüggő körülbelül százhúszféle betegség jó része idegrendszeri természetű – mondta Vida Zsuzsa ideggyógyász főorvos –, következésképpen a kezelésnek ide, a baj gyökerére kell irányulnia. Az alvást zavaró tényezők között azonban változatlanul a horkolás áll az első helyen, amelyet a horkoló ember társának kell elszenvednie. A ritmusos horkolás nem betegség, noha a hálótársra való tekintettel ez is kezelésre szorul. Azonban a szaggatott, nagy légzéskihagyásokkal, olykor fuldoklással tarkított horkolás már kóros állapot, ami alapos kivizsgálást igényel.
A célzott alvásvizsgálatot (poliszom¬nográfiát) a regionális alváslaborok végzik, amelynek során egy éjszakán át a beteg biológiai funkcióit követik nyomon, különös tekintettel a tüdő, a szív és az agy működésére. A modern, sok részletre kiterjedő diagnosztikához korszerű, hatékony terápia társul – csak ki kell várni, mert hosszú a várólista...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu