Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokáig azt hitték, hogy a gyomorfekélyt az idegeskedés vagy a túl sok gyomorsav okozza. Ám a ludas leginkább egy baktérium.
Megesik, hogy néma kór a gyomorfekély, melyre még a fájdalom sem figyelmeztet. A legtöbbször azonban a gyomorszájnál fellépő égő érzés jelzi először a gondot. Az esetek mintegy kétharmad részében egy baktérium, a helicobacter pylori okozza a betegséget, egy olyan kórokozó, mely sajátos enzimeket termel, így képes megélni a gyomor savas közegében.
Becslések szerint hazánkban a felnőttek kétharmada hordozza e baktériumot, s minden tizediknél okoz gyomorfekélyt. Ez az összefüggés nem volt mindig egyértelmű: ausztrál kutató orvosok részben magukon kísérletezve mutatták ki, hogy a nyálkahártya gyulladását és sérülését bizonyos spirális alakú baktériumok okozzák. E felismerés, mely a kórokozó kimutatását és a betegség gyógyítását segítette elő, olyan jelentős, hogy a két kutató, Berry Marshall és Robin Warren 2005-ben orvosi Nobel-díjat vehetett át érte.
Előfordul azonban, hogy az öngyógyszerezés mellékhatásaként alakul ki a gyomorfekély, melyet a naponta szedett nemszteroid gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók idézhetnek elő. Ezért a vény nélkül kapható pirulák – például az aszpirin-származékok – esetében is komolyan kell venni a mellékelt betegtájékoztatót. Arra a gyógyszergyártók is figyelmeztetnek, hogy a 65 évesnél idősebb pácienseknek különösen óvatosnak kell lenniük. Ugyancsak vigyázniuk kell még az egyszerűnek tűnő fájdalomcsillapítókkal is azoknak, akiket korábban gyomorfekéllyel kezeltek. A nyálkahártya hámhiánya ugyanis hajlamos a kiújulásra, s a nem gyógyuló sérülés akár daganatos kórrá is fajulhat.
Megfigyelték, hogy a 0-ás vércsoportú embereknél gyakrabban fordul elő a fekélybetegség. Így a legősibb vércsoportba tartozóknak ajánlatos a fokozott óvatosság.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu