Gyógyító fürdők

Gyors zuhany, vagy inkább egy kád forró víz? A hétköznapokban inkább az előbbit választjuk, s nem csupán az idő rövidsége miatt, hanem mert egészségesebb, takarékosabb. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor csak egy forró fürdő segíthet.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 04. 03. szombat2010. 04. 03.
Gyógyító fürdők

A fürdés az egyik legegyszerűbb módja a stressz oldásának és bizonyos testi fájdalmakat is enyhíthetőek vele. A forró vízben ellazulnak az izmok, felgyorsul az anyagcsere, élénkül a vérkeringés, így a bőrön keresztül több mérgező anyag válik ki.

Ha nyugtató fürdőre vágynak, fontos, hogy a környezetük is nyugalmat sugározzon. Ehhez kapcsolják le a fürdőszobában a világítást és gyújtsanak gyertyákat. A füstölők illata, vagy pár csepp a kedvenc parfümből az orrot is kényezteti. A hangulatnak megfelelően a nyugtató vagy élénkítő fürdőadalékok jót tesznek testnek és léleknek egyaránt. Az ilang-ilang, a vetiver, a bársonyvirág illatú fürdők nyugtatnak és serkentik a pihenést és az öngyógyítási folyamatokat. A rozmaringot, gyömbért tartalmazó fürdőadalékok pedig felmelegítenek, aktiválják és ellazítják a szöveteket.

A gyógyfürdők tulajdonképpen gyógyszerek. A terápiásan hatásos anyagok, mint például az éteri olajok, a bőrön és a légzésen keresztül az egész szervezetbe bejutnak. Mivel a forró fürdők az anyagcserét és az immunrendszert is ingerlik, az anyagok felerősödve hatnak.

Nátha ellen kiváló a kakukkfű, a lucfenyő, az eukaliptusz, a kámfor és a borsmenta olajával dúsított fürdvíz. Reumatikus fájdalomra rozmaring, boróka, szénavirág és iszap ajánlott. Bőrproblémákra pedig a ligetszépe, a szőlőmag, az aloe vera olaja, a tejsavó és a tengeri só lehet a megoldás.

A fürdőzés ideális időtartama tíz és húsz perc között van. Az orvosilag javasolt fürdők ennél hosszabb vagy rövidebb ideig is elrendelhetők. Ha csak lazítani szeretnének, a vízhőmérséklet 37-38 fok körül legyen, megfázás estén viszont jótékony hatású az ennél melegebb, 39-40 fokos víz.

A szív- és keringési betegségekben szenvedők azonban nagyon vigyázzanak a fürdőzéssel: a meleg víz és a víznyomás ugyanis befolyásolják a vérnyomást és a szív teljesítményét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek