Horkolásból szívbetegség

Tudósok szerint a horkolás, illetve a szív- és érrendszeri betegségek szoros kapcsolatban állhatnak egymással, amit szerencsére már lehet orvosolni. A kivizsgálások után kiderül, kinek milyen eszköz segíthet a túlélésben, a jó életminőség visszaszerzésében.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 04. 27. kedd2010. 04. 27.
Horkolásból szívbetegség

Manapság sokan egyre kevesebbet és mind rosszabbul alszanak, noha az éjszakai pihenés a szervezet regenerálódását szolgálja. Az erős fáradtság, az állandó kialvatlanság, az alvászavarok velejárója a horkolás, mely nem csupán az alvó  környezet nyugalmát, de a saját egészségét is károsan befolyásolhatja.

A horkolás, illetve egyes szív- és érrendszeri betegségek kialakulása szoros kapcsolatban állhat egymással. Ennek fontosságára azért kell felhívni a figyelmet, mivel az alvás életünk mintegy egyharmadát teszi ki.

Dr. Czuriga István, a Debreceni Egyetem (DEOEC) kardiológus professzora elmondta:

– Az alvás közben fellépő apnoe – légzéskimaradás – esetében a légzésben 10 másodpercet meghaladó teljes szünet áll be. Hypopnoe esetén a légáramlás legalább 30 százalékos csökkenése következik be, melyet az oxigén felvételének jelentős lassulás kísér. E két alapvető alvászavarnak meghatározó a szerepe a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Az eddigi orvosi megfigyeléseink, klinikai vizsgálataink alapján valószínűsíthető, hogy az alvási légzéskimaradás említett két fajtája igen gyakori a krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek körében.

A horkoló embereknél a speciális vizsgálatok során: ritmuszavar előfordulását, valamint az agyiér-katasztrófa kialakulásának lehetőségét fedezték fel bizonyos esetekben. A horkolás során ugyanis az agy oxigénellátása, normális véráramlása jelentősen leromlik, ami lehetetlenné teszi a szervezet kiegyensúlyozott működését. A stroke, azaz az agyvérzés – az akut szívinfarktushoz és a hirtelen szívhalálhoz hasonlóan – a kora reggeli órákban a leggyakoribb, amit a mély alvásból és a horkolásból, valamint az ebből eredőoxigéncsökkenéses állapottal magyaráznak a szakemberek.

A túlsúly, a gyakori nappali aluszékonyság, a fáradékonyság, az ingadozó vérnyomás, a kínzó fejfájás esetén érdemes a házi orvostól tanácsot a kivizsgálások rizikótényező. Ajánlatos fefilgyelniük erre mindazoknak, akik tudják magukról, hogy rendszeresen és erősen horkolnak. Az érintetteket alvásambulanciára, kardiológiai szakrendelésekre irányítják, ahol a legmodernebb eszközök segítségével végzik a vizsgálatot. Ezt követően lehetőség nyílik arra, hogy bizonyos eszközök otthoni használatával a beteg megszabaduljon a veszélyes éjszakai horkolástól.

Az idejében felfedezett és szakszerűen kezelt betegség csökkenti a szív- és érrendszeri kórok kialakulásának és súlyosbodásának esélyíét, az ezekből adódó életveszély elhárítását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek