Akkor fontos, ha baj van vele

Csöndben, észrevétlenül munkálkodik. Tüdőnk létezése csak akkor tudatosul bennünk, ha rosszul végzi a dolgát, ha nem kapunk (elég) levegőt.

Élet-egészségValló László2010. 06. 09. szerda2010. 06. 09.

Kép: sószoba barlang légúti megbetegedések kezelése 2010 05 20 Fotó: Kállai Márton

Akkor fontos, ha baj van vele
sószoba barlang légúti megbetegedések kezelése 2010 05 20 Fotó: Kállai Márton

Tüdőnk páros szerv, két félből áll. Fölépítése, működése csodaszámba megy. Az egyes tüdőlebenyeket sűrűn elágazó fácskának képzeljük el, amelynek törzsét, ágát, gallyait hörgők alkotják. Minden elágazás után szűkebb keresztmetszetű hörgők következnek, és a sokszoros elágazások végén ott a „termés”, a léghólyagocska.

A kutatók megszámolták: háromszázmillió hólyagocskát találtak a két tüdőfélben, összesített felületük pedig akkora, mint egy teniszpálya. Mivel egy belégzés alkalmával fél liter levegőt szívunk be, és percenként tizenhatszor lélegzünk, tüdőnk nyolc liter levegőt forgat meg egy perc alatt. Ami szükséges ahhoz, hogy azt a százbillió sejtet (amennyi bennünk munkálkodik) a véráram útján ellássa rendesen oxigénnel.

Tüdőnk nagy kihívásoknak van kitéve, amiben sokszor mi magunk is ludasok vagyunk. Igen, a dohányzásról van szó – jelenleg 2,4 millió honfitársunk keveri még dohányfüsttel is a már amúgy sem tiszta levegőt. De a meggyöngített-meggyöngült immunrendszer következményeként is támadhatóvá válik a tüdő, nagyon gyakran megfázás, influenzás fertőzés okán. Kialakulhat a tüdőgyulladás, ami a tizedik leggyakoribb halálok a fejlett országokban. Különösen a gyermekek és az idősek veszélyeztetettek, illetve azok, akik az immunrendszer károsodásával járó betegségben szenvednek.

De fölütheti fejét a gümőkór (tuberkulózis) is, amiről már-már azt hittük, kimúlt. (Ehhez képest jelenleg minden másodpercben megfertőződik valaki a világon.) Sajnos egyre gyakoribb a köhögéssel, fokozódó nehézlégzéssel járó krónikus obstruktív tüdőbetegség, a COPD is, ami elsősorban a negyven év fölötti dohányosok betegsége. Nem hiányozhat a sorból a méltán (de úgy látszik, mégsem eléggé) rettegett tüdőrák sem, ami az összes daganatféleség között a leggyakoribb világszerte és hazánkban is. S amelyet – sarkos orvosi megfogalmazás szerint – meggyógyítani nem lehet, csak megelőzni.

És hogy folytassuk nem kevésbé kíméletesen: a dohányzás tízből kilenc esetben tehető felelőssé a tüdőrák kialakulásában. Hazánkban évente tízezer új megbetegedést diagnosztizálnak, a halálozások száma pedig hétezer fölötti.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek