Mitől klimaxos a férfi?

Nem kérdéses ma már a férfi klimax fogalma, ámde az ismérvei korántsem olyan egyértelműek, mint a nőknél. Brit kutatók most meghatározták a férfi változó kor legjellemzőbb tüneteit.

Élet-egészségValló László2010. 06. 29. kedd2010. 06. 29.
Mitől klimaxos a férfi?

Nem véletlen, hogy sokáig még a férfi klimax létezése is kétséges volt az orvosok előtt. Leginkább azért, mert az erősebb nemnél lassabban és fokozatosabban következik be a változás, ugyanakkor a többségüket lényegében nem érinti, noha átmennek az öregedés folyamatán.

A nemzetközi vizsgálat során a kutatók csaknem 3400 negyven és hetvenkilenc év közötti, Európa különböző városaiban élő férfiban mérték a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szintjét. Egyúttal kikérdezték őket fizika, szexuális és lelki állapotukról. Kiderült, hogy a változás korával összefüggésbe hozható kilenc tünet közül a legfontosabb három: a reggeli merevedés megritkulása, a kevesebb szexuális tárgyú gondolat, s a merevedési zavar. További közös jellemző a tesztoszteron szintjének egyértelmű csökkenése is.

Az egyéb, nem a szexualitással összefüggő tünetek közé tartozik az erőteljesebb testmozgásra – például futásra vagy nehezebb tárgyak emelésére –v aló képtelenség, valamint az, hogy az illető már egy kilométernyi utat is képtelen pihenés nélkül megtenni. A lehangoltság, a kimerültség érzete mint pszichikai tünetek kísérik a változó korban lévő férfi életét.

Szigorú orvosi felügyelet mellett a tesztoszteron pótlása átsegítheti a pácienst a változás korán. A kívánatos hormonszint általában rövid időn belül helyreáll, ám a korábbi hiányból származó tünetek enyhüléséhez, megszűnéséhez több idő kell. S persze nagy szerepe lehet a klimaxos férfi életében az életmódváltásnak is: a fokozatosan emelt adagú, rendszeres mozgásnak, a kevesebb zsiradékot és több zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó étrendnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek