Piszkos intelligencia

Vannak, akik a földre pottyant játékokat is fertőtlenítik, mielőtt újból a gyerekük kezébe adnák, míg mások a legnagyobb nyugalommal nézik, ahogy a kicsi megkóstolja a szemétben talált „kincseket”. A régi mondás, miszerint egy kis piszok egészséges és okosabbá tesz, most beigazolódni látszik.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 07. 16. péntek2010. 07. 16.
Piszkos intelligencia

Persze nem mindegy, mit értünk piszok alatt. Amerikai kutatók már évek óta vizsgálják a Mycobacterium vaccae nevü mikrobát, amely emberre ártalmatlan és szinte mindenütt megtalálható a természetben.

Korábban már bebizonyosodott erről a baktériumról, hogy elölt formában erősíti az ember immunrendszerét, egerek bőre alá fecskendezve pedig idegsejtek jönnek létre az állatok agyában, amitől jobb kedélyűek és merészebbek lesznek társaiknál.

A kutatók most kenyérdarabkákat mártottak a baktériumokat tartalmazó oldatba, és húsz egérből tízet ezzel etettek három héten keresztül. Az étkezések után útvesztőbe rakták az egereket, ahonnét a baktériummal táplálkozók kétszer olyan gyorsan találtak ki és bátrabban viselkedtek, mint az üres kenyérrel etetett társaik. Háromhetes szünet után a Mycobaceriummal etetett egerek még mindig gyorsabbak voltak a többieknél, de már nem számottevően. A mikrobák hatása tehát csökkent.

A tudósok úgy vélik, e hatás az embereknél is kimutatható, s a baktériumok nagy szerepet játszanak az emlősök tanulásánál és félelemérzetük működésénél. A friss levegő nem csak oxigéntartalma miatt élénkítő hatású, hanem a benne lévő mikrobák is felpörgethetik a gondolkodást – leegyszerűsítve tehát a piszok növelheti az intelligenciát. Bár erre azért ne vegyenek piszkot...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek