6 tipikus női baki

Tusolóolaj, fürdősó, háromféle testápoló, testradír… A nők nagy része rengeteg pénzt, időt és energiát fordít arra, hogy külseje gondozott, ápolt legyen. Vannak azonban apróságok, amelyek még a többség figyelmét is elkerülik. Pedig az ilyen apróságokból néha komoly gondok is adódhatnak.

Élet-egészség2010. 08. 11. szerda2010. 08. 11.

Fotó: PinkShot - Fotolia

6 tipikus női baki Fotó: PinkShot - Fotolia

1. Minél előbb túl akarunk esni a mellvizsgálaton
A rendszeres mellrákszűrés alapvetően fontos a nők egészségének megőrzése szempontjából. Sokan sajnos, csak nagyon ritkán jutnak el ultrahangos, professzionális mellrákszűrésre, ez azonban nem jelenti azt, hogy máshogy nem lehet rendszeresen vizsgálni a melleket. Sokan időhiányra hivatkozva nem keresik fel a kórházakat, a nőgyógyásznál pedig a legtöbb nő kényelmetlenül érzi magát, ezért sajnos, ezt is sokan elbliccelik. Pedig ez nagy hiba. Először is, háromhavonta minden nő megvizsgálhatja magát otthon. Álljon egyenesen, egyik kezét emelje a feje fölé. A másikkal vizsgálja meg alaposan, az ujjait finoman és lassan végigfuttatva azon a mellen, amely oldalon a kezét felemelve tartja. Ismételje meg a másik oldalt is, majd feküdjön le, forduljon oldalra, s a felül lévő mellet ismét vizsgálja át. Ebben a pózban még alaposabb vizsgálatnak vetheti alá magát, és még könnyebben felfedezheti az esetleges csomókat. Az otthoni vizsgálat természetesen nem helyettesíti a rendszeres orvosi ellenőrzést. Félévente keresse fel nőgyógyászát, ahol az egyéb egészségügyi vizsgálatok mellett orvosa elvégezheti a kézi mellvizsgálatot is.

2. Helytelenül szőrtelenítünk
Legalábbis gyakran nyúlunk mellé, amikor a borotvát választjuk. Aki borotvával varázsolja simává a lábát, az általában siet. Ezért kapkodó mozdulatokkal suhan végig a pengével a lábán vagy egyéb testrészein, s ezzel bizony komoly sérüléseket is okozhat. Ha a bőr nincs megfelelően feláztatva, felpuhítva, leradírozva, akkor kiütéseket, kisebb sebeket és piros foltokat is szerezhetünk. Különösen akkor, ha a borotva nem túl éles, vagy nincs tokban, vagy egyszerűen csak hagytuk a fürdőkád szélén rozsdásodni. Pár percen nem múlhat semmi, ezért néhány dologra ügyeljünk: a bőr legyen elég nedves. Ha a víz kissé felpuhítja a bőrt, könnyebb eltávolítani a szőrszálakat. A borotva ne legyen nedves közegben, mert így gyorsan elrozsdásodik, s nem csak sebeket, de fertőzést is okozhat. Vagy tartsuk a szekrényben, vagy tegyük egy tokba. Figyeljünk, hogy a pengék legyenek élesek, ha ugyanis már kopottak és tompák, akkor húzzák a bőrt, és szinte elkerülhetetlen a sebesedés. Lassú, óvatos mozdulatokkal dolgozzunk. Így alaposabb és sérülésmentesebb munkát végezhetünk.

3. Túl erőteljesen tisztálkodunk „odalenn”
A vagina környéke rendkívül érzékeny, a szappan- és tusfürdőfélék, sőt, egyes habfürdőtípusok, hintőporok is komoly irritációt válthatnak ki ezen az érzékeny területen, ahol a bőr is sokkal vékonyabb, és ahol idegvégződések rengetege található. Teljesen felesleges agyonszappanozni, hiszen ezen a területen egyébként is végbemegy egy természetes tisztulási, regenerálódási folyamat. Egy kis langyos víz, valamint egy kifejezetten ezen érzékeny területre javasolt intimszappan vagy mosakodógél használata tökéletesen elegendő. Ha túl érzékenynek érzi ezt a területet, esetleg hajlamos a felfázásra vagy a húgyúti fertőzésre, hetente vagy kéthetente egyszer vegyen egy sós ülőfürdőt. Ehhez jó minőségű tengeri sót használjon. A meleg sós víz kiválóan fertőtlenít és tisztít, teljesen természetes hatóanyagainak köszönhetően nem irritálja a bőrt. Egy nagy kádba beleönthet bő fél kiló sót is.

4. Túl sokszor állunk mérlegre
Ez a baki inkább a mentális egészségünkre lehet hatással. A mindennapos mérlegelés igen egészségtelen, ráadásul nem is mutat valós képet. Előfordulhatnak fél- vagy akár egykilós súlyingadozások is, amelyeknek okozója lehet a folyadék-visszatartás, a székrekedés, a túlzott sófogyasztás miatti vízmegkötés és számtalan egyéb dolog. Ha valóban reális képet szeretne kapni a súlyáról, hetente egyszer, maximum kétszer - és ne két egymást követő napon - álljon rá a mérlegre, lehetőleg ugyanabban a napszakban. Vegye figyelembe, hogy menstruáció előtt pár nappal könnyedén előfordulhat akár másfél kilogrammos súlytöbblet is a hormonok működése és a folyadék-visszatartás miatt. Ne ingerelje magát feleslegesen, de legfőképpen a párját, a férfiak ugyanis hamar kiborulnak a folyamatosan hallott miért vagyok kövér kérdésektől és zaklatásoktól.

5. Helytelenül használjuk az egészségügyi betéteket, tamponokat
Vannak, akik a betétre, mások a tamponra esküsznek. Vannak, akik ezek kombinációjára. A vérzés erősségétől függetlenül a betéteket legalább kétóránként ildomos kicserélni, megelőzve a baktériumok terjedését. A tampont használók szintén ilyen időközönként látogassák meg a mosdót. Azonban, amikor a vérzés erőssége csillapodik, már nem tanácsos a tampon használata. Inkább váltsanak vékony egészségügyi betétre. Ezekben a napokban érdemes intimtörlőkendőt is használni, hogy mindig frissnek és tisztának érezzük magunkat.

6. Rendszertelenül szedjük a fogamzásgátló tablettát
Előfordul, hogy elfelejtjük bevenni. Egyszer. Majd másnap is elfelejtjük. Nem vesszük figyelembe, hogy hasmenés, hányás vagy antibiotikum szedése esetén a hatékonysága lényegesen csökken. Vagyis, azt gondoljuk, hogy a tabletta minden körülmény között közel 100%-os védelmet nyújt. Pedig a tájékoztatókban, ha apró betűvel is, de feltüntetik, hogy az említett esetek folyamán bizony más kiegészítő védekezési módszerekre is szükség van. A tabletta hatékonyságát nagyban csökkentik a rendszeresen szedett has- és vízhajtók is, így ha a diétánkat - teljesen helytelenül és egészségtelenül - ilyesmikkel egészítjük ki, számítsunk rá, hogy a tabletta már nem olyan biztonságos. Igyekezzünk ilyen helyzetekben a minél nagyobb biztonság érdekében más védekezési módszereket is alkalmazni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek