Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Féltjük, óvjuk gyermekünket, unokánkat mindentől, ami veszélyként leselkedik rá. Sokan nem is gondolják, hogy a homokozók és a játszóterek a bajok legnagyobb okozói, egyes betegségek kiváltói lehetnek.
Hazánkban a homokozók 35 százaléka a toxocara féreg petéjével fertőzött – derül ki az ÁNTSZ sokkoló vizsgálatából. Ráadásul a koszos, fertőzött homok nemcsak a kisgyermekre veszélyes, de az anyaméhben fejlődő magzatra is. Dr. Meller Andrea gyermekgyógyász tapasztalata szerint a legtöbb problémát az okozza, ha a gyermek szemébe hullik vagy a játékról, a kezéről a szájába kerül a fertőzött homok. Ezenkívül gyakorta találni üvegszilánkokat, csikket is a játszóhelyeken, ami szintén bajok forrása lehet. Amennyiben a gyerek szennyezett üveggel vágja meg magát, a seb könnyen elgennyesedhet, ezért azonnal ki kell mosni, le kell fertőtleníteni. Ha nem gyógyul a sérülés, haladéktalanul meg kell mutatni a gyermekorvosnak. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a gyerkőc szeme a többszöri homokozás után begyullad vagy éppen megmagyarázhatatlan hasmenés gyötri – sorolja a gyermekorvos.
Az állatok ürüléke is veszélyes kórokozókat hordoz, ami a homokkal a gyerek kezéről a szájba, onnan a belekbe kerülhet. A legelterjedtebb a toxocara nevű orsóféreg, amelynek a petéből kikelt lárvái keresztülhatolnak a bélfalon és szétterjednek az egész testben. Legtöbbször a májban, a vesében, az agyban, a tüdőben vagy a szemekben okoznak megbetegedést, amely súlyos görcsrohamhoz, fertőzéshez vezethet.
Mi a megoldás? Legelőször is zárt, tisztán tartott, őrzött játszótérre vigyük a gyermekünket. A homokozás után mindenkor kezet kell mosni a felnőttnek és a kicsinek egyaránt! Ha a kicsinek saját, otthoni homokozója van, azt éjszakára mindig le kell takarni a kóbor macskák és kutyák elől! Ugyanezt tegyük, ha hosszabb nyaralásra megyünk.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu