Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az alvászavarok hátterében legtöbbször elalvási és visszaalvási nehézségek állnak, ezen pedig az alvást segítő technikák elsajátítása sokat javíthat. Magyarországon az elsők között kezdtek foglalkozni a biológiai ritmus és az alvászavar kezelésével, így remélhetőleg egyre több felnőttnek jön majd álom szemére.
Manapság a felnőtt lakosság mintegy 70 százaléka küzd alvásproblémákkal, s közülük minden harmadik ember rendszeresen szenved az elalvás nehézségeitől. Ennek hátterében legtöbbször pszichés zavarok és a stressz okozta feszültségek állnak, melyek akár éveken keresztül is fennállhatnak.
A probléma megoldásában egy alig 50 éves tudományág, a kronobiológia lehet az alváskutatók segítségére, mely már eddig is sok mindent felderített az élővilágban – és ezen belül főként az emberben – működő bioritmusokkal kapcsolatban.
A tudósok azonosították az alvás szempontjából döntő bioritmusainkat és harmonikus együttműködésük jellemzőit, ami hozzásegíthet bennünket a pihentető alváshoz. Ez azért különösen fontos, mivel a tartós alváshiány nem csak fizikálisan fárasztó és számtalan betegség okozója lehet, hanem veszélyezteti mentális működésünket – különösen a memóriánkat – és a teljesítményünket is.
A magyarországi új alvásterápiás kutatások a pszichológia és a kronobiológia legújabb ismereteire épülnek – hangsúlyozta dr. Hermánné Fogarassy Éva pszichológus, az alvásdiagnosztikai és alvásterápiás kísérletek egyik hazai vezetője. Aki alvásterápiára jelentkezik, annak a bioritmusai már garantáltan diszharmonikusan működnek – akár okaként, akár következményeként a rossz alvásnak. Ezek összehangolása óriás kihívás az alvásszakemberek számára, ami sokirányú felkészültséget igényel. Aki ilyen problémával küzd, annak célszerű minél előbb orvoshoz fordulnia és elkezdenie a speciális terápiát. – olvasható a napidoktor.hu oldalon.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu