Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A napi étkezési szokások egyénenként változnak. Minden jó és praktikus tanács ellenére, sokan a gyorséttermi, tasakos porokból készült ételekre voksolnak.
Vajon miként reagál erre a szervezetünk? Annyi bizonyos, hogy a számlát egyszer benyújtja, s hálás sem lesz a figyelmetlenségünk, kapkodásunk miatt.
A nyelv ízlelőbimbói négy alapízt – édes, savanyú, sós, keserű – különböztetnek meg. Ám létezik egy ötödik íz is, amit a kutatók nemrégiben fedeztek fel és kezdtek vizsgálni. A húsra emlékeztető íz hordozója a nátrium- glutamát, amely adalékanyagként egyre több élelmiszerünkbe, ételünkbe bekerül. Ez főként a készételekben, pizzákban, levesporokban és -kockákban fordul elő nagyobb arányban. Az élelmiszerek tasakján ez az E620- az E625-ig terjedő „számmegjelölésre” kell figyelnünk, s máris megvédhetjük magunkat és a családot egy mesterkélt íztől, esetleges betegségforrástól.
A glutamátnak egyébként fontos szerepe van a fehérje-anyagcserében. Az agyban ingerületátvivő anyagként tartják számon: az étvágy szabályozásában vesz részt.
Kevesen tudják, hogy az étellel és különféle adalékanyagokkal elfogyasztott glutamát gyakran panaszokat, rossz közérzetet, hosszú távon pedig leépüléssel járó betegségeket okoz.
A kutatók kimutatták, hogy a glutamát túlzott bevitele s annak a szervezetben való aránytalanul magas felhalmozódása a makacs migrént, az Alzheimer- és Parkinson-kórt éppen úgy provokálhatja, mint a megmagyarázhatatlan éhségérzetet, az örökké visszatérő náthát, felső légúti panaszokat.
A szakemberek ezért azt ajánlják, hogy mindig figyelmesen olvassuk el az élelmiszer csomagolásán feltüntetett összetevőket, s bátran mondjunk nemet a káros összetevőkre.
Az illetékesek az utóbbi esztendőkben – felismerve a glutamát ártalmasságát – a csecsemők és a kisgyermekek készételeiből kitiltották a hozzáadott glutamátot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu