Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha valaki szenvedélybeteg, az élete végéig az is marad. „Csupán” annyit tehet, hogy tünetmentesíti magát. Vagyis nem játszik, nem drogozik, nem iszik. Akinek ez nem megy, Kovácsszénáján segítségre talál. Már ha van hozzá kitartása!
Kép: Szerencsejáték fogadás totó lottó 2009.11.03. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet
A Baranya megyei Kovácsszénáján működő otthonba mondhatni a „temető előtti stádiumban” jönnek a szenvedélybetegek, önként – fogalmaz lényegretörően Kiss András, a Mérföldkő Egyesület Rehabilitációs Otthon szakmai vezetője. Az intézmény 2002-ben alakult, elsősorban ópiátfüggők kezelésére, de azóta meglehetősen heterogén a közösség: jöhetnek a drogfüggőkön kívül alhohol- és játékfüggők meg étkezési zavarokkal küzdők is. A játékfüggőség kifejezetten a rendszerváltás „terméke”, a kaszinók és nyerőgépek elterjedésével kialakult egy új (sajnos egyre nagyobb számú) függő réteg.
Mitől olyan nehéz itt? A szenvedélybetegek nyolc-tíz hónapig élnek ebben a nehezen megközelíthető, ötven-egynéhány lakosú, „szermentes” faluban – ahol nincs kocsma, játékgép, mákföld –, a külvilágtól teljesen elzárva. Tizenhat férőhellyel, önellátásra berendezkedve (ők főznek magukra, meg takarítanak, fát vágnak, kertet gondoznak). A terápiás foglalkozások szigorú napi- és hetirend szerint zajlanak. Ha valaki nem tartja be a szabályokat, annak következményei vannak. A családtagok csak havonta egyszer jöhetnek látogatóba. Nem igazán értem, miért zárják ki a vér szerinti segítőket?!
– Tapasztalatból mondom, hogy a család gyakran inkább mélyíti a problémát a segíteni akarásával – magyarázza Kiss András. – Merthogy a függő szerettüket azzal szeretnék kirángatni a bajból, hogy például kifizetik a tengersok adósságát, hátha attól észhez tér. Nincs az a függő, aki magától akarna leállni. Kényszerítő körülmény kell hozzá. Ezért hagyni kell megélni a mélypontokat, hadd üsse csak meg a bokáját, mert csak akkor juthat arra az erős elhatározásra, hogy ki akar szállni. Motiválni kell az ideérkezőket, hogy változtatni tudjon az életén, hogy újra fontos legyen saját maga számára.
Nyolc-tíz hónap alatt nem lehet embereket megváltoztatni, és nem is ez a céljuk. Önismeretre tanítják őket, meg olyan „túlélési” stratégiákra, hogy a feszültségüket, bánatukat, örömüket ne kábítószerekkel vagy játékkal kezeljék.
– Nehéz küzdelem ez – sóhajt a szakmai vezető. – A játékfüggő ugyanis adrenalinfüggő, szeret feszültségben élni; ehelyett kell valami értelmes alternatívát kínálni neki az életben. Számára nem a nyeremény a lényeg, hanem a játék izgalma. A tét persze tovább növeli az izgalmat. Egy szenvedélybeteg pénz nélkül is játszik: fogad a megállóban, melyik busz jön hamarabb, vagy arra, hogy a riport alatt melyikünk melyik fatönkre ült le itt a kertben. Sosem gyógyul meg. „Csak” elkerüli a helyzeteket.
Mindenki önként költözik be az otthonba, és bármikor szabadon távozhat. És igen, a többségük idő előtt távozik is. Nem bírja ki. A szenvedélye erősebbnek bizonyul.
A holnap 16 órától olvasható 4. részben János meséli el, hogyan jutott el tíz év önpusztítás után Kovácsszénájára.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu