Kiszimatolják a kórságot!

Közismert tény, hogy a keresőkutyák embert, drogot, dohányt, robbanószert egyaránt kiszagolnak. Feladatkörük legújabban a betegségek diagnosztikájára is kiterjed: a kilélegzett levegőből vett szagminták alapján felderítik a kórt. Hazánkban a Kutyák a Rák Ellen az Életért Közhasznú Alapítvány hat kiképzett kutyával vesz részt ebben a munkában.

Élet-egészségValló László2010. 10. 26. kedd2010. 10. 26.
Kiszimatolják a kórságot!

Véletlennel kezdődött: mintegy harminc évvel ezelőtt egy amerikai férfi barna foltot fedezett fel a lábszárán, amit a kutyája izgatottan és kitartóan szaglászott. Amikor az elváltozásból szövetmintát vettek, a vizsgálat bőrrákot (melanómát) mutatott ki. Az esetre a tudományos világ is fölfigyelt, kísérletek kezdődtek kutyák bevonásával.

Kezdetben egészséges és rákos betegektől származó szövet- és vizeletminták vizsgálatára képezték ki a szaglás nagymestereit, amelyeket 60-80 százalékos biztonsággal különböztettek meg. El kellett telnie másfél évtizednek, míg 2006-ban, közös amerikai–lengyel kutatások eredményeként előtérbe került egy olyan új módszer, amelynek keretében a kilélegzett levegőben előforduló biomarkerek (betegségről árulkodó vegyületek) felismerésére képezték ki a kutyákat. A négylábúakkal párhuzamosan tömegspektrométerrel is ellenőrizték a mintákat – ez a módszer azonban rendkívül költséges, így nem alkalmas arra, hogy általánosan alkalmazzák. A vizsgálat során az ebek 99 százalékos biztonsággal ismerték fel a tüdőrákos betegektől származó kóros szöveteket.

Scherr Gabriella és munkatársai a külföldi eredmények hatására hozták létre alapítványukat és kezdtek kísérletbe a kutyáikkal. Kezdeményezésüket fölkarolta Horváth Ildikó, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Intézetének tudományos főmunkatársa, valamint Póczi Magdolna, a balassagyarmati Kenessey Albert Kórház osztályvezető főorvosa, és huszonöt, különböző stádiumban lévő tüdőrákos beteg mintáját bocsátották a rendelkezésükre – ezeknél a kutyák 99 százalékos biztonsággal jelezték a kórt. Horváth doktornő szerint még további vizsgálatra van szükség annak megállapítására, hogy a műszeres módon kutatott biomarkerek és a kutyák által érzékelt szagminták mennyire felelnek meg egymásnak. Továbbá egyértelmű választ kell kapni arra is, hogy mennyire megbízható, mennyire ismételhető ez a kutyaszimatos vizsgálati módszer, amiről már most bizonyos, hogy a napjainkban alkalmazott összes diagnosztikai eljárásnál olcsóbb és egyszerűbb.

A kutyákat, elvileg, bármilyen daganat fölismerésére meg lehet tanítani, és erre egy megfelelően előképzett kutya esetében pár hónap elegendő is – tudtuk meg Scherr Gabriellától. Ahogy a mintát megszagolva viselkednek (pozitív minta esetén például lefekszenek mellé), az árulja el az ember számára, jelen van-e a kór vagy nincs. Az alapítvány munkatársai több négylábú bevonásával és nagyobb mintaszámmal szeretnék folytatni a kísérleteket, és csak ezek lezárulta után végeznék rendszeresen kutyákkal a diagnosztizálást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek