Kismamák! A fájdalomcsillapító árthat a magzatnak!

A terhesség alatt szedett fájdalomcsillapítók közrejátszhatnak abban, hogy mind több férfi küszködik terméketlenségi problémákkal – állítja egy nemrég megjelent tanulmány.

Élet-egészségRomvári Orsolya2010. 11. 23. kedd2010. 11. 23.
Kismamák! A fájdalomcsillapító árthat a magzatnak!

A Human Reproduction folyóiratban megjelent tanulmány szerint azoknak a nőknek, akik a terhességük alatt fájdalomcsillapítót szedtek, nagyobb eséllyel születik a kisfiúk le nem szállt herével, mint a gyógyszert nem szedett kismamákénak.

A fiúmagzatok heréi az alhasban fejlődnek ki, s csak röviddel a szülés előtt szállnak le a herezacskóba. Az újszülöttek 4, s a koraszülött kisfiúk 30 százalékánál azonban ez nem történik meg. A le nem szállt herék a későbbiekben terméketlenséghez és tumor képződéshez vezethetnek, ezért még pici korban műtéti úton korrigálják.

A legérzékenyebb időszak a terhesség második harmada. Ha ez idő alatt a kismama fájdalomcsillapítót szed, megnő a rendellenesség kockázata. A tanulmány szerint a paracetamolt tartalmazó készítmények a duplájára, az aszpirin és buprofen hatóanyagú szerek a négyszeresére növelik a rizikót. Többféle fájdalomcsillapító egyidejű használata esetén pedig már 16-szor nagyobb az esély arra, hogy a kisfiú le nem szállt herékkel jön a világra. Henrik Leffers kutató szerint a fájdalomcsillapítók megszakítják az androgén-termelést a korai fejlődési szakaszban, ami pedig nélkülözhetetlen a tesztoszteron előállításához.

A kutatók arra is felfigyeltek, hogy sok nő alulbecsüli a terhessége alatt szedett orvosságok mennyiségét, egyszerűen azért, mert az enyhe fájdalomcsillapítókat nem is tekintették gyógyszereknek. Pedig a hormonrendszert befolyásoló kemikáliák közöl a fájdalomcsillapítókkal találkoznak a legtöbbet a várandós mamák.

Egy korábbi kutatás az anya paracetamol-használata és a csecsemőkori asztma között tárt fel összefüggést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek