Szamárköhögés-járvány az Egyesült Államokban

Legkevesebb kilenc kisgyermek halt meg eddig az Egyesült Államok több államában terjedő szamárköhögés-járványban – adta hírül az AFP francia hírügynökség.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 11. 11. csütörtök2010. 11. 11.
Szamárköhögés-járvány az Egyesült Államokban

A járvány Kaliforniát sújtja leginkább, s már az utazási irodák, a külföldi országok külügyminisztériumai is felhívják a turisták figyelmét a várható kockázatokra – különösen akkor, ha gyerekkel akarnak utazni.

Az amerikai kormány járványügyi központja nyugtatgatni próbálja az utazókat. A központ bejelentése szerint nem szükséges elhalasztani az utazásokat azokba az államokba, ahol a bakteriális fertőzés terjed. Ám tanácsos, hogy a látogatók előzőleg beoltassák magukat, vagy ha kaptak már vakcinát, akkor meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az oltás még hatásos.

Mi a szamárköhögés?
A szamárköhögés (pertussis) cseppfertőzéssel terjedő, a Bordetella pertussis baktérium által okozott, súlyosan fertőző betegség, mely leginkább a kisgyermekeket támadja meg

Tünetei
A betegség kezdeti fázisában először megfázásszerű tünetek, tüsszögés, orrfolyás jelentkezik enyhe lázzal, száraz köhögéssel. A beteg fertőzőképessége ebben a szakaszban a legnagyobb. Ez a kezdeti fázis egy-két hétig tart.
A második fázisban a betegnek jellegzetes köhögési rohamai lesznek, amit a légutakban felhalmozódott nyák okoz, mely folyamatosan húzószerű, szamár által kiadott hangra hasonlító köhögésre ingerli a beteget. A rohamokat gyakran hányás is kíséri. A rohamok gyakoribbak éjszaka, külső hatások – például fizikai megerőltetés – is kiválthatják. Ez a szakasz kettő-hat hétig tart. A tünetek csillapodásával és fokozatos megszűnésével jellemezhetjük a harmadik szakaszt, amely három-hat hétig, antibiotikumos kezelés nélkül hat-tíz hétig tart.

Kezelése
Antibiotikum szedése csökkenti a panaszokat. A beteg elkülönítendő, nyugodt környezetre, gyakori étkezésre, sok folyadék bevitelére van szüksége.

Megelőzés
Oltással megelőzhető. A baktérium egyetlen gazdája az ember, ezért nagyon fontos a minél nagyobb arányú átoltottság.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek