Kalcium: nem lerágott csont

Hazai kutatási eredmények szerint az 1-3 éves kor közötti kisgyermekek mintegy 74 százaléka kevesebb kalciumot fogyaszt, mint az ajánlott érték. A kalciumhiánynak a későbbiekben komoly következményei lehetnek, mint például fogkárosodás, csontfejlődési rendellenességek, csontlágyulás vagy a fogzás késése.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 12. 12. vasárnap2010. 12. 12.
Kalcium: nem lerágott csont

A kalcium az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag, hiszen a csontok tömegéből 0,75-1,2 kg tiszta kalcium. A kalcium mintegy 99 százaléka a csontokban és a fogakban, a fennmaradó része a sejtekben és a sejtek közötti térben szabadon található.

A kalcium-foszfát kristályok adják a csontok és a fogak keménységét, míg a szabadon maradó mintegy tíz grammnyi kalciumnak döntő fontossága van az izmok, az idegrendszer, a véralvadás és néhány enzim működésében.

A kalciumban gazdag élelmiszerek rendszeres fogyasztása segít megelőzni a hiányállapotok kialakulását. Ezek például a tej, tejtermékek, tejalapú gyerekitalok, tejpépek, olajos magvak (dió, szezámmag, mák), kalciummal dúsított élelmiszerek, ásványvizek.

A kalcium felszívódása nem túl jó, átlagosan 20-40 százalék között mozog (az elfogyasztott kalciumból csak ennyi hasznosul), ezt ráadásul sok más tényező is befolyásolja. Ide tartozik a túlzott fehérje-, zsiradékfogyasztás és foszforbevitel (kólafélék, kakaó). Az alacsony  D-vitamin bevitel és az oxálsav tartalmú élelmiszerek (mint például a spenót, sóska, rebarbara) is gátolják a kalcium felszívódását. Segíti viszont a mozgás, a megfelelő D-vitamin bevitel és a laktóz (tejcukor).

A napi kalciumszükséglet 1-től 60 éves korig általában 800-1000 mg között alakul, de bizonyos életszakaszokban (mint például terhesség, szoptatás alatt, vagy idős korban) az igény megnövekedhet 1500 mg-ra is.

Az egészséges csontfejlődés érdekében érdemes napi 4-5 dl tejalapú italt, vagy annak megfelelő tejterméket (3 dl joghurt, kefir, 50 g túró, 20-30 g sovány sajt) kell fogyasztanunk egész életünkön át, hogy a csontjaink elég erősek maradjanak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek