Nem a piros az igazi!

Vidám Zsiráf Klubok alakulnak országszerte azoknak a gyerekeknek, akik a viszkető bőrbetegség, az ekcéma tüneteivel élnek együtt. Az egri klub első rendezvényén nemcsak a doktornőt hallgatták meg a szülők, de tippeket is adtak egymásnak.

Élet-egészségPalágyi Edit2010. 12. 08. szerda2010. 12. 08.
Nem a piros az igazi!

Először azt hittem, játszóházba csöppentem az egri Forrás szabadidőközpontban, pedig betegklub-foglalkozást hirdettek. A kicsik ugyanis a földön ülve játszadoztak, a nagyobbak meg önfeledten rajzoltak, színeztek. Az asztalon némi édesség meg ügyesen összeállított kifestők – ahogy ezeket lapozgatja a gyermek, mindig megtud valami hasznosat a sok viszketéssel járó betegségéről, az atópiás ekcémáról.

Egy másik teremben dr. Ládi Éva, az egri kórház bőrgyógyász főorvosa a szülőknek tartott előadást. Kiderült: nagyjából minden tizedik gyerek szenved az ekcéma kellemetlen tüneteitől, s a páciensek száma a stressz és az ártalmas környezeti hatások miatt egyre növekszik. Igen összetett betegségről van szó, melynek kialakulásában a genetikai örökség és a környezeti hatások is szerepet játszanak. Sokszor egyéb allergiával jár együtt, például gyakori, hogy azoknál jön elő, akik túlérzékenyek a háziporban élő atkára.

Sokat számít, hogy milyen állapotban van épp az immunrendszer. Ha legyengül a szervezet, könnyebben fellángol a máskor észrevétlen kór. Az izgalom, a stressz, például egy közelgő vizsga vagy dolgozat ugyancsak beindíthatja az aktív tüneteket. A bőr alatti rétegekben ugyanis a gyulladás a tünetmentes időszakban is megmarad.

A fájdalmas, hámló, pirosodó területek a csecsemőknél jellemzően a hajas fejbőrön és a végtagokon jelennek meg, óvodáskorban pedig általában a térd és a könyök hajlatában vagy a fül mögött mutatkoznak. A főorvosnő szerint a kicsik sokszor nehezen kerülnek ki a viszketés és sebesre vakarás ördögi köréből. Ezzel azonban csak rontanak a helyzeten, mivel a sérült bőrben fokozódik a gyulladás.

Az ekcéma terápiája mindig egyénre szabott, ezért mindenképp fel kell keresni a szakorvost. Az enyhébb esetekben beválik egy jól kiválasztott, a bőrön védőréteget képező testápoló, és szteroidos kenőcsökre csak ritkán van szükség. A súlyosabb esetekben kötéseket is alkalmaznak a gyógykrémek mellett, illetve komolyabb gyógyszerekre és fototerápiára (fénykezelésre) is szükség lehet. A cél az, hogy a gondos bőrápolással megelőzzék a fellángolást, és ne kelljen szteroidos kenőcsöt használni.

– Mindennapos veszekedés tárgya nálunk, hogy a gyerek nem szereti, ha kenegetjük a bőrét – mesélte az egyik anyuka. A másik arra panaszkodott, a lányát csúfolják az iskolában a kezén mutatkozó foltok miatt. Az édesanya bízik abban, hogy a lánya is kinövi majd az ekcémát, melynek hajlamát valószínűleg tőle örökölte a leányzó. A klubba mindannyian azért jöttek, hogy a kicsik lássák, nemcsak ők bajlódnak ezzel a „ciki” betegséggel.

Az országban több tucat Vidám Zsiráf Klub alakul mostanában, mégpedig az Ekcéma Tudástár támogatásával. Évente 3-4 alkalommal jönnek össze a szülők a gyermekeikkel együtt, hogy minél többet megtudjanak e bőrbajról. Minden esetben találkozhatnak orvossal, és tájékoztató kiadványokhoz is hozzájuthatnak. A helyszínek és a programok a www.vidamzsirafklub.hu oldalon olvashatók.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek