Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évente nyolcmillióan betegszenek meg tuberkulózisban, s csaknem kétmillióan halnak bele az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint. Ez a legtöbb áldozatot követelő fertőző kór, jelenleg mintegy kétmilliárd fertőzött él világszerte.
Még szerencsésnek is mondhatjuk magunkat, mert Magyarország az alacsonyan fertőzött államok közé tartozik. Míg 1950-ben 45 ezer új megbetegedés történt, az 1953 óta kötelező védőoltásnak, a korszerű gyógyszereknek köszönhetően 2009-ben mindössze 1448 új esetet regisztráltak. Ma százezer lakosra 14,4 fertőzött jut.
A legveszélyeztetettebbek a hajléktalanok és az egészségügyi dolgozók. A tuberkulózis cseppfertőzéssel terjed, ám azért mégsem olyan könnyű elkapni, mint más fertőző betegségeket.
– A megfertőződéshez, illetve a betegség kialakulásához több körülménynek kell egybeesnie: fertőző beteg, nagyszámú virulens kórokozó, legyengült immunrendszer. A tényleges fertőzéshez pedig a kórokozóval többször kell találkozni – mondja Kádár Gabriella, az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet XIX-es Krónikus Tüdőbelgyógyászati Osztályának vezető főorvosa. – Gyógyszeresen kezelhető betegségről van szó, melynek korai felismerése esetén a gyógyítás könnyebb és rövidebb ideig is tart.
Igaz, a leghétköznapibb tbc kezelése is legalább hat hónap, rosszabb esetben akár két évig is eltarthat a felépülés. Ami biztos: a rendszeres tüdőszűrés megkönnyíti a tbc mielőbbi felismerését. Például az észak-alföldi régiós Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2008-ban 181, a következő évben már „csak” 146 új megbetegedést jelentettek – mondja a főorvosnő. Az osztályán fekvő 46 tbc-s mintegy 70 százaléka hajléktalan, a nők aránya az összes beteg alig tíz százalékát teszi ki.
Bár 1950-től évről évre jelentősen csökkent a fertőzöttek száma, ám 1993-ban újra lassú növekedést figyeltek meg, s ez a tendencia négy évig tartott. Ennek vélhetően a rendszerváltozást követő gazdasági bizonytalanság volt az oka. A tavalyi adatokat még nem összesítették, de valószínű, hogy újra több a tbc-s.
A főorvosnő szerint fontos volna a kényszergyógykezelés jogi intézményének megteremtése, mert ezzel elkerülhető lenne a betegség további terjedése. Egyszersmind lehetővé tenné a környezetüket és saját magukat veszélyeztető, betegségtudattal nem rendelkező, gyógyításukat megszakító, fertőző tbc-s betegek kezelését.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu