Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Felerészben a tipikus magyar népbetegségek kései szövődménye a vesebetegség. Megelőzni könnyebb, mint megszabadulni tőle. S amikor már fáj, rendszerint késő.
Kép: SĂłszĂłrás sĂłevĂ©s egĂ©szsĂ©gtelen táplálkozás 2011.03.20. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter
– Nincs, aki pontosan megmondaná, hány krónikus vesebeteg lehet az országban. Becslések szerint a számuk öt-hatszázezerre tehető – tájékoztatta lapunkat dr. Ondrik Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem Belgyógyászati Klinika Dialízis Központjának vezetője. – A vese a szervezetben található, vízben oldódó káros anyagok kiválasztásáért felel, így amennyiben nem vagy nem megfelelően működik, a mérgek a testünkben maradnak, s ez már szinte valamennyi szervünket veszélyezteti. Ugyanakkor a vesebajnak akár évekig sincsenek tünetei, ezért a betegek nagy része nem is tud róla, hogy maródi. Időközben pedig a veseműködésük folyamatosan csökken, amit leginkább csupán akkor érzékelnek, amikor már meglehetősen nagy a baj.
Holott a vesebetegség megelőzése nem nagy kunszt: ugyanarra kell figyelni, mint a másik két – magas vérnyomás és cukorbetegség – veszedelemnél, mivel az esetek felében a vesebetegség ezek szövődménye. Tíz-tizenöt év magas vérnyomással vagy cukorbajjal – s a vesebetegség is szinte már bizonyos. Hasonlóképpen az éveken át naponta szedett fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek is „felőrlik” a vesét.
A dohányzás elhagyása, a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a vény nélküli patikaszerek napi fogyasztásának kerülése – e megszívlelendő teendőket napról napra sulykolja az egészségügy és a média, meglehetősen kevés sikerrel.
– Hogy ezek közhelyek? Próbálja csak megfogadni a tanácsokat, s rájön, hogy nem is olyan könnyű feladat – válaszolja dr. Ondrik Zoltán. – Például egy átlagos magyar felnőtt naponta tíz gramm sót juttat a szervezetébe, holott három gramm lenne az egészséges adag felső határa – szembesít sokakat az életmódváltás buktatóival a szakember.
Ha már megvan a baj, az életesélyek erősen leromlanak. A művesekezelésre szorulók – átlagéletkoruk 65 év – halandósága tíz százalékra tehető. Bár a veseátültetés már nem számít szokatlan műtétnek, ám – a betegség természetéből adódóan – nagyon sok páciensnél a kockázatok miatt nem lehet elvégezni a szükséges beavatkozást. Tegyük hozzá: tíz-húsz éve magas a vérnyomásuk, szív- és érrendszeri bajokkal is küszködnek, ezért aztán közülük csak kevesen operálhatók. Érdemes (volna) hát alaposan fontolóra venni ama közhelyszerűnek vélt tanácsok megfogadásának jótéteményeit...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu