Égő pokol a nyelőcsőben

Megtapasztalták már azt a csípő érzést a nyelőcsövükben? Hazánkban a lakosság fele találkozott e jelenséggel, ami bármely életkorban előfordulhat, de leginkább a negyvenen felülieket fenyegeti.

Élet-egészségBalogh Mária2011. 05. 11. szerda2011. 05. 11.
Égő pokol a nyelőcsőben

A reflux (magyarul: visszafolyás) betegség színre lépéséért elsősorban az egészségtelen táplálkozás felelős, de a stresszes életmód is fokozhatja a kínzó tüneteket. E kórság akkor alakul ki, amikor a gyomortartalom nem a szokásos irányba, hanem visszafelé, a nyelőcsőbe áramlik. A visszabukó sav maróhatása hosszú ideig sem szűnik, s ha netán kezeletlen marad, mind gyakrabban támad – tudtuk meg dr. Gerendás János belgyógyász-gasztroenterológus főorvostól.

Evéskor a nyelőcső alsó záróizma megnyílik, az étel a gyomorba kerül, a záróizom bezárul, így gondoskodván róla, hogy a gyomortartalom ne áramolhasson vissza a nyelőcsőbe. Ha a záróizom valami okból rendszeresen nem jól végzi a „feladatát”, a nyelőcső nyálkahártyája rövid idő után begyullad, s ez állandó égető fájdalmat okoz.

A rendszeres gyomorégés általában étkezés után 1-2 órával tapasztalható, vagy lefekvés után egy órán belül. Felléphet savanyú íz a szájban, erős köhögési inger, fulladásérzet, maró-csípő érzés a torokban, nyelési nehézség. Jelentkezhet szegycsont mögötti fájdalom is, amit valahányszor fokozhat a fekvő vagy előrehajló testhelyzet, forró vagy jéghideg ital elfogyasztása.

A reflux megelőzésében fontos a normális testsúly megtartása. A fokozott zsírlerakódás ugyanis nagyobb hasűri nyomást eredményez, ami elősegíti a gyomortartalom visszaáramlását. A legádázabb ellenség pedig a szorongással-aggodalommal teli, hajszás életmód, ami a gyomorfájdalom és a reflux fő kiváltó oka.

– Érdemes naponta legalább ötször étkezni: nem sokat, nem túl zsírosan. Egyszerre keveset együnk, s délidőben legalább egy tányér meleg levest, vagy főzeléket mindennap fogyasszunk. Közben ne dolgozzunk, ne tévézzünk, ne kanalazzuk kapkodva az ennivalót. Aki habzsolva eszik, ráadásul közben beszélget is, sok levegőt nyel, ami zavart okozhat a nyelőcső és a gyomor mozgásában. A vacsorát 18-19 óránál későbbre ne tegyük, s csakis könnyű étkeket válasszunk, melyek közt nehéz étel, édesség nem található. Utóbbiak olyan hormonokat szabadítanak fel az emésztőrendszerben, melyek ellazítják a nyelőcső alsó záróizmát, s ez elősegíti a reflux kialakulását. Ki jót akar, intsen búcsút káros szenvedélyeinek: dohányzás, alkoholfogyasztás, mértéktelen – főként még éhgyomorra történő – kávézás. A kávé és a cigaretta külön-külön is fokozza a savképződést, együtt pedig még rizikósabb párost alkotnak – sorolja Gerendás főorvos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek