Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A szklerózis multiplex a mérsékelt égövön a leggyakoribb, már a fiatal felnőttkorban kezdődő idegi megbetegedés. Nőknél az előfordulása kétszeres a férfiakéhoz képest.
Szklerózis multiplex – közismert néven SM-betegség – a központi idegrendszerben a myelinhüvelyek (az idegsejtek nyúlványait beburkoló, elektromosan szigetelő réteg) és az idegvégződések különböző fokú károsodásával járó, idült gyulladásos megbetegedés. A fellépő károsodás következtében pedig az idegi ingerületátvitel zavart szenved, illetve lehetetlenné válik.
A betegségre jellemzőek a rohamszerűen jelentkező tünetek – az úgynevezett schubok –, melyek sorozatban követik egymást. A tünetek teljesen vagy részlegesen fejlődnek vissza a rohamokat követően. A betegség egymást követő hullámai során különböző szervrendszerek betegszenek meg. A rohamok sok éven át elosztva, egyenként csupán néhány hétig tartanak, ráadásul az agy különböző részeit érintik, ezért igen széles skálán változnak a tünetek is. A betegség kezdetén a tünetek még szinte teljesen visszafejlődnek, majd később egyre több maradványtünet marad fenn.
E megszokott lefolyás mellett felléphet olyan forma is, amikor a rohamok gyorsan egymás után lépnek fel, s néhány hónap vagy év leforgása alatt súlyos rokkantsághoz vezetnek. A roham érintheti a látást, a szemmozgást, okozhat beszédzavart, kézremegést, izomgörcsöket. Amúgy a görcsös izomzat miatti járászavar rendkívül jellemző a betegség késői szakaszára. Rohamszerű izomtónusvesztéskor a páciens hirtelen elvágódik. De tünet lehet még a bénulás, sőt az epilepszia is.
A kórisme megállapításának egyik eleme a koponya-MRI, de kórházi körülmények között részletesebb kivizsgálásra is sor kerülhet. Ennek része lehet a liquor (az agy-gerincvelői folyadék) elemzése, továbbá az EEG- (elektroenkefalográfiai) és egyes immunkémiai, valamint a gyulladást kimutató eltérések (markerek) vizsgálata is. A betegség diagnosztizálása az ideggyógyász szakorvos feladata.
A kórkép rosszabbodását a gyógyszeres kezelésen kívül diétával is lassíthatjuk. A növényi olajokban gazdag, de telített (állati) zsírsavakban szegény, rostdús, úgynevezett mediterrán típusú étrend az emésztésre kifejtett jó hatása miatt is javasolt. Ginsenget, szelént, B6-, E- és C-vitamint csak megfelelő adagolásban, az orvossal egyeztetve ajánlott szedni. Fontos, hogy a napi cinkbevitel se legyen több 10-15 mg-nál. Figyelni kell arra is, hogy némely étrend-kiegészítő károsan befolyásolhatja a gyógyszerek hatását.
A szklerózis multiplex tíz-tizenöt év kórlefolyás után az esetek csaknem kétharmadában maradandó rokkantsághoz, míg a betegség késői szakaszában munkaképtelenséghez vezet. Ennek mértékéről, az érintett beteg leszázalékolásának indokoltságáról – a tünetek és a kórlefolyás alapján – az ideggyógyász formál véleményt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu