Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A mentális betegek megítélése évszázadok óta keveset javult az e betegséggel szembeni társadalmi tehetetlenség és tudatlanság miatt. Egy friss angol kutatás szerint a pozitív irányú változáshoz generációs váltás kell.
Sokak számára még ma is elfogadhatatlan az idegi és lelki eredetű betegségek fogalma, pedig világszerte 400 millió ember szenved ezektől. Hazánkban mintegy 150 ezer mentális beteget tartanak nyilván, a depressziósok és neurotikusok aránya a népességben 20-40 százalék körül mozog.
A brit állami egészségügyi szolgálat, az NHS megbízásából készült kutatás adatai szerint a mélyen gyökeredző előítéletek még mindig nem szűntek meg a mentális betegségekkel szemben. Ma a britek 77 százaléka elfogadja, hogy ezek is kórok, azonban csaknem 17 százalék szerint a mentális betegségek az önfegyelem és az akaraterő hiányára vezethetők vissza. Sajnálatos módon ez az eredmény mit sem változott egy 1994-ben végzett kutatás adataihoz képest.
Abban már nagyobb nyitottság mutatkozik, hogy kivel osztanák meg ilyen jellegű problémáikat: Így 70 százalék beszélne a barátaival, családtagjaival, 43 százalék pedig a főnökével és kollégáival is. Mindezek ellenére az előítéletek nem csökkentek. Négyből csak egy személy bízná olyan nőre a gyermekét felvigyázni, akiről tudja, hogy korábban mentális problémával kórházban kezelték. Ráadásul a megkérdezettek 17 százaléka gondolja úgy, hogy egy lelkisegély központ vagy beteggondozó működése a lakóhelyén rosszat tenne a környék megítélésének.– olvasható az ELTE hírlevelében. Vagyis úgy tűnik, hogy a valódi változáshoz egy új generációnak kell felnőnie, amelynek körében már gyermekkorban e téren is kialakul a nyitottság.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu