Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Éget, szúr, nyilall, hasogat – naponta panaszkodunk valamilyen fájdalomra. Habár furcsa, de hasznot is hajt: jelzi, hogy valami rosszul működik a szervezetünkben.
Kép: Fájdalom sport sebesülés labda foci térd krém melegítés 2011 07 15 fotó: Kállai Márton
A fájdalomtűrő képességünk igen csak eltérő, de attól még senki sem hitványabb, ha kevésbé jól viseli a szenvedéseket. A kiváltó okon – ami többnyire külső hatás, valamely betegség – kívül a fájdalomérzetet befolyásolja erőnlétünk, lelkiállapotunk, és (bármily meglepő is) szociális helyzetünk. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy akik jó párkapcsolatban, szerető családban élnek, türelmesebben viselik a fájdalmat, mint a magányosak.
A fájdalmat szeretnénk mihamarabb megszüntetni. Ebben elsősorban a szervezet csillapítórendszere segít: az agyban fehérjetermészetű anyagok (endorfinok) keletkeznek, melyek erős fájdalomenyhítő hatásúak – igaz, csak rövid ideig. Hogy a rendelkezésre álló természetes vagy mesterséges szerek közül melyiket alkalmazzuk, függ a fájdalom jellegétől, helyétől, kiterjedésétől, de a kiváltó ok is befolyásolja a terápiát. S ne feledjük, hogy a fájdalomcsillapítók alkalmazásakor csak egy-egy tünetet kezelünk, ezzel a kiváltó okot még nem szüntetjük meg.
Kínunkban a csodaszernek vélt szerekhez fordulunk, de nem árt tudni, hogy a leghétköznapibb fájdalomcsillapítónak is léteznek nemkívánatos mellékhatásai. Szerencsére az évek során kitapasztaljuk, hogy egyes fájdalmainkra melyik patikaszer ad enyhet. Gyógyszerfüggőség csupán kábító hatású orvosság szedésekor alakulhat ki, ám ezeket csak receptre írhatják fel.
A különféle mozgásterápiák, masszázsok a szervezet regenerálódásában hasznosak, az alapgond (például a rossz testtartás) javításával mulasztják el a fájdalmunkat. Egyes illóolajok, gyógynövények vérbőséget okoznak, hámregenerálók, mérséklik a gyulladást, ennek köszönhetjük a fájdalomcsillapítást. Az akupunktúra, az akupresszúra, a hipnózis az idegrendszerre hatva enyhíti a kínokat.
A nők vagy a férfiak bírják-e jobban a fájdalmat? Nos, a nők agyában az érzelmekért és a fájdalomérzet feldolgozásáért felelős területeken „vészhelyzetben” erősebb az aktivitás, míg a férfiak agya inkább a fájdalom elkerülésére összpontosít. Tehát a nők nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a fájdalmas ingerek érzelmi oldalának, ami pedig befolyásolja, hogyan érzékelik, dolgozzák fel a fájdalmat, s miként reagálnak arra. A KutatóCentrum és a HáziPatika.com felmérése szerint a férfiaknál több nő vesz be fájdalomcsillapító tablettát. A krémeket pedig javarészt a sűrűbb izomfájdalmakkal járó, kemény sportokat űző férfiak használják. Ők főként ízületi panaszaikra, nyak- és hátfájásukra dörzsölik be a kenőcsöket.
Ugyancsak e felmérés szerint a megkérdezettek leginkább a háziorvostól, gyógyszerésztől, szakorvostól fogadnak el ajánlást, ennek ellenére csaknem minden második szívesen próbálja ki a reklámozott termékeket. Nincsenek kedvenc márkák: a válaszadók alig egyötöde ragaszkodik megszokott fájdalomcsillapítójához. S bár a patikaszer megválasztásánál roppant fontos, hogy semmiképp se károsítsa a szervezetet, a mellékhatásokról sajnos még mindig csak kevesen, mindössze a megkérdezettek 15 százaléka tájékozódik alaposabban is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu