Szűrje ki a bajokat!

A várandósság időszakában „csak egészséges legyen!” fohászkodnak a kismamák, ám szerencsére ennél többet is tehetnek.

Élet-egészségPalágyi Edit2011. 08. 23. kedd2011. 08. 23.

Kép: Ultrahang szĂĽrövizsgálat terhes anya 2011.08.02. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Szűrje ki a bajokat!
Ultrahang szürövizsgálat terhes anya 2011.08.02. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

A fogantatástól az újszülött korig számos kötelező és választható szűrésre nyílik mód, melyek segí­tenek idejekorán felismerni az esetleges bajokat – hívja fel a figyelmet az Országos Gyermekegészségügyi Intézet. Csakhogy egyes kórházak és rendelők felszereltsége közt ég és föld lehet a különbség, így nem árt, ha az adottságokról a terhes nők jó előre tájékozódnak.

A rettegett Down-kór kimutatására – amire egy 38 éves kismama magzatának 1 százalék esélye van – nincs egységes finanszírozott szűrési rendszer. Számos helyen, sokféle módszerrel és színvonalon szűrnek. A hagyományos, szúrásos kromoszómavizsgálat a vetélés kockázatát hordozza magában. A korszerű, kombinált teszttel viszont nagyon jó eséllyel, 85 százalék feletti hatékonysággal felismerhetik a veszélyeztetett magzatokat. Mindez abból áll, hogy egy jól képzett, gyakorlott szakember megfelelően érzékeny ultrahangos készülékkel megméri a magzat tarkóvastagságát, s az eredményt biokémiai vizsgálatokkal egészítik ki. Végül megkapják azt a hányadost, amely a kór esélyét jelzi. Ha ez az arány 1:250-nél kisebb, akkor semmi ok az aggodalomra.

Sok rendelőben ma már a lelkes szülők nem csupán két dimenzióban csodálhatják meg a magzatukat, hanem az úgynevezett 4D ultrahangkészüléken is. Ez nemcsak a szívmelengető látványért éri meg, de előnye, hogy az egyes elváltozásokat, így a nyúlajkat vagy a nyitott hátgerincet is könnyebben felfedezhetik vele. Akadnak olyan terhességi vizsgálatok, melyek akkor ingyenesek, amennyiben a szülészorvos kérésére végzik – például a chlamydia-teszt –, ám ha csak a kismama ragaszkodik hozzá, akkor fizetősek.

Az újszülött kisbabákat szintén szűrésekkel fogadják: hazánkban 2007 óta 26 anyagcsere-betegségre vizsgálják a kicsiket. Még a kórházban – általában a 2-3. napon – ejtenek egy kis szúrást a baba sarkán. A néhány csepp vérben található anyagokból aztán kimutatják, normális-e a kicsi anyagcseréje. E vizsgálattal évente félszáz olyan csecsemőt szűrnek ki, akik súlyosan fogyatékosok lennének, ha nem ismerték volna fel a bajt. Az idejében megkezdett kezeléssel és diétával azonban teljes értékű életet élhetnek.

Bár a hallásszűrést minden újszülöttnél kötelező elvégezni, sok intézményben hiányzik a szükséges készülék. A vizsgálaton a picik 10 százaléka akad fenn, de ettől még nem kell megijedni: csak azt jelzi, hogy érdemes utánajárni a problémának. Hallásgondokat okozhatnak a terhesség alatt egyes vírusfertőzések, ezeket is érdemes mihamarabb kiszűrni. A halláskárosodás legtöbbször genetikai eredetű, de megesik, hogy születetten siket szülőknek halló gyermeke jön a világra.

A szakemberek javasolják a kismamáknak: tudakolják meg, hogy az adott újszülött osztályon milyenek a lehetőségek a szűrésre, mert az információk birtokában biztonságosabban nézhetnek az elkövetkező hónapok elé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek