A dopping és a versenysport

Bár a doppingolás kezdete egészen az ókorig nyúlik vissza, a modern kori olimpiák teljesítménykényszere újabb fejezetet nyitott a dopping történetében. A szerek fejlődése és sikere töretlen, és ezt a vizsgálati módszerek kifinomultsága sem akadályozhatja meg.

ÉletstílusKovács Réka2008. 10. 28. kedd2008. 10. 28.
A dopping és a versenysport

A szakirodalomban doppingnak minősül minden olyan szer, ami nem természetes úton serkenti a teljesítményt. Két formája létezik: egyik, amikor a sportolónak a saját – vagy azonos csoportú – vérét ömlesztik át a verseny előtt (ez régebben gyakoribb volt); és a másik, amikor hormonálisan serkentik a teljesítményt.
A 30-as években világhódító útjára indult anabolitikus szteroidok célja az erőfejlesztés volt, ezért többnyire az atlétika erőt igénylő ágaiban terjedt el, és mára szinte kikerülhetetlen részévé vált a felkészülési időszaknak. Az anabolitikus szteroidok növelik a fehérjeszintézist a sejtekben, melynek eredményeképpen az izomzat látványosan (akár 5-20%-kal nagyobb mértékben) növekedni kezd. Emellett viszont rengeteg mellékhatással jár, ilyen például a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a máj károsodása. De tanulmányok bizonyítják az összefüggéseket a doppingszerek használata és az öngyilkosság, valamint a hirtelen szívmegállás között is. S bár a sportolók tudatában vannak a hatásoknak, csak nagyon kevesen tudnak nemet mondani a használatukra. A szteroidokat elsőként a gyógyászatban használták, a csontok növekedésének serkentésére, az étvágy növelésére valamint olyan krónikus súlycsökkenéssel járó betegségek kezelésére, mint a rák és az AIDS. Emellett megfigyelték az izomzat és az erőnlét növekedését is, aminek következményeképpen jutott el a szer a sportolók és testépítők köreibe.

Különböző típusú doppingszerek és hatásaik:

Doppingszer

Hatása

1. idegrendszerre ható szerek (amfetaminok)

Fáradságérzet csökkentése

2. narkotikumok (morfium, heroin)

Fájdalomérzet csökkentése

3. anabolitikus szteroidok

Izomtömeg növelése

4. vizelethajtók

Szteroidok kiürítése, versenysúly elérése

5. peptid hormonok (növekedési hormonok, EPO)

Izomtömeg, állóképesség növelése, oxigénszállítás serkentése

6. a jövő szere: géndopping

A DNS megfelelő darabjának beépítésével serkentik az eritropoetin (EPO) termelést


Egyik legismertebb szer az erythropoietin (EPO), amely eredetileg a vesében termelődő és a vörös vértestek termeléséért felelős hormon, ezért a kimutatása igen nehéz. Ennek segítségével a hematokrit szint könnyen beállítható a határérték közelire, azonban megvan a veszélye annak, hogy túladagolás esetén hirtelen beálljon a halál. Addig viszont az állóképességet elképesztő mértékben növeli. A szer jelenlétének kimutatása a szervezetben olyannyira nehéz, hogy bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság már 1990-ben feltette a tiltott szerek listájára, csak tíz évvel később, a sydney-i olimpián tudtak sikeres teszteket alkalmazni. A legújabb szerek egyike, a The Clear (A Tiszta) néven emlegetett tetrahydrogestinon (THG) a 80-as évek végén jelent meg. Ezt a BALCO nevű amerikai cég – akik eredetileg élelmiszereknek az emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgálták vér- és vizeletminták alapján – kutatói fejlesztették ki, és a sportolók hosszú éveken át tudták a lebukás veszélye nélkül alkalmazni.
A legtöbb országban ezek a szerek illegálisak, emiatt gyakran a feketepiac jelenti a megoldást a sportolók számára. A csempészett szereknek a minősége sokszor megkérdőjelezhető, és a benne lévő, ismeretlen összetevők további egészségkárosodást okozhatnak.
A leghíresebbek doppingesetek között szerepel a 80-as évek legendás futója, Ben Johnson ügye, akinek elvették a 100 m-en szerzett olimpiai aranyérmét, miután a vizeletvizsgálaton megbukott. (Az érmet az akkori második helyezett, Carl Lewis kapta meg, akit korábban már szintén értek doppingvétségen.) Majd húsz évvel később az amerikaiak futónője, Marion Jones is megbukott: bevallotta, hogy teljesítménynövelőket szedett a versenyek előtt, s ezért a 2000-es, sydney-i olimpián szerzett mind az öt érmét visszavették. De ez csak egy-egy példa a rengeteg eset közül, és a lebukott versenyzők száma is csak töredéke azokénak, akik valamilyen teljesítményfokozóval élnek pályafutásuk során.
Amíg újabb és újabb összetételű szerek jelennek meg a piacon, addig csak remélni lehet, hogy az ellenőrző technológiák képesek lesznek ezekkel az iramot tartani, sőt egy lépéssel a „csalók” elé kerülni. Ezért a média is folyamatosan tudósít a doppingesetekről, hogy ezzel további beavatkozásokat és büntetéseket kényszerítsen ki a döntéshozókból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek