Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy tinédzser megóvása és terelgetése az életben erőt próbáló feladat. Meg kell találni az egyensúlyt a nevelésben, hogy a túlzott szigortól nehogy lázadókká váljanak, de ugyanakkor a veszélyeket is felismerjék és elkerüljék. Ez minden szülő legnehezebb feladata.
Eddig mosolygós, kedves természetű gyermeke goromba tinédzserré változott? Ez egyáltalán nem szokatlan, de meg kell érteni őket, miért viselkednek másként ebben a korban. Lehet, hogy sokkolni akarják a szüleiket, vagy csak nem képesek kontrollálni az érzéseiket, melyek ilyenkor különösen össze vannak zavarodva. De az is lehet, hogy a saját kortársai között a káromkodás és az udvariatlanság jelzi az egymáshoz tartozást, melynek ilyenkor minden fiatal meg akar felelni.
Hogyan kezeljük a problémákat?
– Ne hagyja figyelmen kívül gyermeke viselkedését. Ön tiszteletet érdemel és azt, hogy elfogadható stílusban beszéljenek Önnel.
– Beszéljen a gyermekével. Próbálják megtalálni a problémák forrását.
– Próbáljon olyan embert találni, akiben a gyermeke megbízik. Így talán könnyebb lesz beszédre bírnia. Akár egy családi barát, idősebb testvér, vagy nagybácsi/nagynéni is a segítségére lehet.
Változó stílus
A legtöbb szülő könnyen elboldogul a kisebbekkel, hiszen ilyenkor a fontos döntéseket még ők hozzák, azonban a serdülőkoú gyereknél ez már nem működik. Segítenie kell gyermekének a felnőtté válás rögös útján, hogy megtanulhassa a határokat. Gondoljon vissza, milyen volt Önnek tinédzserként ,s legyen elnéző a szárnyait próbálgató gyermekével:
– Ne akarja mindenáron kontrollálni szabályokkal, büntetésekkel.
– Fogadja el, ha ellenkezik az Ön akaratával és elképzeléseivel, mert ezzel csak önállóvá próbál válni.
– Tartsa tiszteletben a magánéletét és fogadja el, hogy mostantól kezdve már nem feltétlen fog mindent megosztani Önnel.
– Továbbra is figyelje, mit csinál, hova megy, s ne hagyja magára, nehogy elvesszen a nagyvilágban.
– Ne felejtse, hogy a kisebb-nagyobb konfliktusok, az összetűzések elkerülhetetlenek.
– Tisztázza vele a szabályokat, de adott esetben gondolja azokat át újra, amennyiben érvényüket vesztik.
– Soha ne beszéljen vele gúnyosan vagy lekezelően!
– Bizonyos kereteken belül engedje, hogy egyedül hozhasson döntéseket, s adott esetben így tanulhasson a hibáiból.
– Ha áthágott egy szabályt – mondjuk, a megbeszéltnél órákkal később ért haza este –, büntesse reálisan, például azzal, hogy másnap este nem mehet sehová, de ne úgy, hogy egy hónapra elzárja.
– Amikor gyermeke úgy tesz, mintha utálná Önt, az csak annak a jele, hogy fel van háborodva és zavart vagy mérges, mert Ön kontrollálni próbálja.
– Végül a legfontosabb: próbáljon meg mindig nyugodt maradni!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu