Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár számos élettani változás teszi próbára ennek a korosztálynak a türelmét, mégsem szabad búslakodásba esni, hiszen az élet delét is bátran lehet ünnepelni. Jellemzően csökken a teherbírás, kialakulhatnak olyan, addig hírből sem ismert kellemetlenségek, mint látásromlás, ízületi panaszok, cukorbetegség. Mindez azonban jól karbantartható egészséges életmóddal és gondolkozással. Az öregedéssel igenis fel lehet venni a harcot.
Kit nevezünk idősnek?
Bizonyára sokan elégedetten nyugtázzák, hogy az általánosan elfogadott nemzetközi besorolás (WHO) csak a 75 év felettieket tekinti idősnek. E szerint:
50–60 év: áthajlás kora.
60–75 év: idősödés kora.
75–90 év: időskor.
90 év felett: aggkor.
100 év felett: matuzsálemi kor.
Mit együnk a hosszú, egészséges életért?
Idősebb korban is ugyanazokra a tápanyagokra van szüksége a szervezetnek, mint fiatalabb korban, de a minőségre még jobban figyelni kell. A táplálkozás alapját továbbra is a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, tejtermékek, sovány húsok jelentik. Mindezt érdemes kiegészíteni olajos magvakkal, diófélékkel, halakkal. Sokan egyre jobban megkedvelik az édes ízeket, pedig addig nem is szerették. Nem kell teljesen lemondani az édességről, de heti egy-két alkalomnál többször ne fogyasszuk.
Az anyagcsere folyamatosan lassul, ezt észre kell venni. Ha szervi problémák akadályozzák a mozgásban, akkor tudatosan ügyeljen arra, hogy csökkentse a napi bevitt kalória mennyiségét 500-zal, ez heti fél kg fogyáshoz vezet. Barátkozzon meg a szójával. Akár ital, akár puding, akár tofu vagy szójafelvágott formájában. Segít csökkenteni a testsúlyt, és a benne található növényi hormonok a női hormonháztartásra is jó hatással vannak.
Rendszeresen, azonos időpontban költse el a főétkezéseket. Ha meglepi a szervezetét egy terven felüli étkezéssel, a glükóz- és inzulinszintje felszökik, ami az extra kalóriák raktározásához vezethet haszontalan zsírpárnák formájában.
A fehérjék nélkülözhetetlenek
Ahogy megy az idő, a szervezet számára egyre több fehérjére van szükség, az optimális fehérjeellátottság még a szellemi hanyatlást is késlelteti. A fehérjeszükséglet fedezésére a teljes értékű fehérjeforrások – sovány húsok, halak, tejtermékek, tojás – a legalkalmasabbak. Napi rendszerességgel kell ezeket fogyasztani.
Miért kortalanok az ázsiai nők?
Nyugaton a nők nyolcvan százaléka szenvedi meg a klimax időszakát, viszont az ázsiaiak között ez az arány a húsz százalékot sem éri el. Az ázsiaiakra nem csak a fiatalos külső, a kortalanság, a változás kori tünetek elmaradása jellemző, de ott lényegesen kevesebb a hormonfüggő rákos megbetegedés, kisebb mértékű a csontritkulás is. Elsősorban az étrendjükkel hozható összefüggésbe, hogy lassabban öregszenek, mint az európaiak. Gyakran esznek halat, zöldséget, és szinte mindenhez esznek szóját. Ahogy a szója, úgy más gyümölcs- és zöldségfajta is tartalmaz nagy mennyiségben fitoösztrogéneket, olyan vegyületeket, amelyek szerkezete és hatása bizonyos mértékig megegyezik a petesejtekben termelt ösztrogénével, amelynek mennyisége a változás korában csökken. Ezek az anyagok leginkább a szójacsírában, a tofuban és egyéb szójatermékekben fordulnak elő, de a lenmagban, borsóban, tehéntejben, fokhagymában, cseresznyében, burgonyában és a paradicsomban is jelen vannak.
Mozgás
Nagyon fontos, hogy minden életkorban megőrizzük a mindennapokhoz szükséges aktivitásunkat, izmaink, ízületeink rugalmasságát. A gyaloglás legyen része a mindennapoknak, de a jóga, a Pilates, a golf, a kerékpározás, az úszás mind-mind olyan sportok, amelyek bármely életkorban űzhetők.
Ha fogyni kell
A menopauzában lévő nők alakja többnyire átalakul, a derék és a has tájékán könnyen megvastagodnak, a mellek is nagyobbakká válhatnak, a mirigyes állományt zsír- és kötőszövet váltja fel. Ma már a szakemberek is úgy vélik, hogy ez nem csak elfogadható, hanem az ösztrogéntermelés és -raktározás szempontjából hasznos is, ha kicsit felszaporodik a zsírszövet. Ez körülbelül ötkilónyi súlytöbbletet jelenthet, ami még nem a világ vége. Azt meg mindenki tudja, hogy a bőr és az arc szépségének megőrzéséhez valóban nem árt némi zsírszövet. A jelentős túlsúly viszont számos kockázattal jár, tehát érdemes megszabadulni tőle.
Bottyán-Lengyel Gabriella
További érdekes írásokat a Diéta és Fitnesz aktuális számában talál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu