Árulkodó szokásaink 2.

Elveszíti a kulcsát, halogatja a fontos teendőket, rágja a körmét vagy mindig elkésik? Valószínűleg mindenkinek vannak rossz szokásai. Ha megértjük a háttérben álló okokat, képesek leszünk ezeket kezelni.

ÉletstílusLengyel Gabriella2009. 04. 26. vasárnap2009. 04. 26.
Árulkodó szokásaink 2.

A szájat érintő rossz szokások
Ha a szájunkba kerülő és azon keresztül távozó dolgok egyensúlya felborul, az elzi, hogy valamire ki vagyunk éhezve. Az étkezési egyensúlyhiány a szeretet, a táplálás vagy az elfogadás iránti vágyra utal.

Rágózás
A rágózás üzenete, hogy egy adott élményt nem akarunk megemészteni és elengedni, inkább újra és újra átrágjuk magunkat rajta. A rágással enyhíthetjük félelmeinket, és az édes íz miatt megteremtjük az illúziót, hogy a dolgok rendben vannak. A rossz lehelet a mély, ki nem mondott neheztelés és harag következménye.

Túl gyorsan túl sokat enni
Azok, akik gyorsan esznek, gyakran nem hagynak maguknak elegendő időt arra, hogy feldolgozzák és elengedjék a dolgokat, s egyik feladattól a másikig rohannak. Ezzel szemben a lassan evők élményeik minden egyes morzsáját teljességgel befogadják. A habzsolók rendszerint több projekten dolgoznak egyszerre, de valószínűleg csak nagy küzdelmek árán képesek jól teljesíteni.

Édes ízek utáni vágyakozás
Ha nem tudunk felbontani egy tábla csokit anélkül, hogy meg ne ennénk az egészet, be kell vallanunk – cukorfüggők vagyunk. A gyerekek gyakran kapnak édességet a szükséges szeretet helyett, ezért hamar megtanulják, hogyan helyettesítsék szeretet iránti vágyukat.

Sós ételek
Ha sós ételre vágyunk, több belső hevítő energiára van szükségünk, mely a szellemi tevékenységekhez kötődik. Érthető, hogy manapság sokkal több sót eszünk, mert a férfiak uralta világunkban többre értékelik a gondolkodást, mint az érzelmeket.

Körömrágás
Körmeink ősi funkciója a támadás és a védekezés. Viszont egy olyan társadalomban, ahol az agresszió lényegében elfogadhatatlan, az ilyen viselkedést el kell fojtani, ezért aztán mi magunk rágjuk le fegyvereinket.

Köröm melletti bőr rágcsálása
Amikor saját húsunkba harapunk, az jelzi, hogy valami emészt minket, s inkább lenyelünk valamit, mint hogy kimondjuk.

A beszédet érintő rossz szokások
Szószátyárság
A fecsegők azért beszélnek, hogy figyelmet kapjanak, ők irányíthassák a helyzetet, és sok esetben rászorulnak erre az élményre. Mindannyian viselkedünk így életünk bizonyos szakaszaiban, de nagyon bátornak kell lenni ahhoz, hogy ezt bevalljuk és visszafogjuk magunkat.

Közbeszólás
A közbeszólás jelzi, hogy valamilyen ellenséges érzelmet táplálunk azok iránt, akik közé beékelődünk. Aki közbevág, az nem csak a középpontba szeretne kerülni, hanem az irányítást is átvenni. Ha nem engedi a másik embernek, hogy kifejezze gondolatait, azzal biztosítja, hogy semmi olyasmit ne halljon, ami fokozhatná a szorongását.

Gyors beszéd
A szószátyárhoz hasonlóan többletenergiától szeretne megszabadulni. Sok minden zajlik egyszerre és a gyors beszéddel ettől próbál elszakadni. De a bizonytalanság jele is lehet, amennyiben arról van szó, hogy amilyen gyorsan csak lehet, túl akar esni a dolgokon.

A stressz enyhítésének leghatásosabb eszközei
A feladatok átadása
Nem kell azt hinni, hogy ha átadunk feladatainkból, akkor kicsúszik a kezünkből az irányítás.

Tartsunk szünetet
Célszerű rövidebb-hosszabb ideig eltávolodni a stresszforrástól.

Prioritás
Sokan éppen azzal növelik a feszültséget, hogy halogatják nehéz vagy nem vonzó feladataikat. Készítsünk részletes cselekvési tervet, állítsuk fontossági sorrendbe a feladatokat. Az elvégzésük után érzett elégedettség nagymértékben csökkenti a stresszt.

Sport
Könnyed mozgással nagyon gyorsan levezethető a stressz, ha nem hagyjuk, hogy eluralkodjon rajtunk a versenyszellem.

Spontaneitás
Utoljára mikor csinált valami szokatlant? Az új izgalmak elterelik a figyelmet a stresszről.

Megnyugtató otthon
Legyen az otthonunk nyugodt kikötő.

Egyenlőség
Az emberek egyenlőségébe vetett hit nagyfokú elégedetlenséget teremt, hiszen gyakran arra vágyunk, ami másoknak megvan, és magunkat okoljuk, amiért mi ezt nem tudtuk elérni. A természetben azonban lényegileg nincs egyenlőség: a sas magasabbra szárnyal, mint a galamb, a rózsa pompásabb és illatosabb, mint a pitypang, a dzsungel termékenyebb a sivatagnál. Ha elfogadjuk eredendő egyenlőtlenségünket, de megpróbáljuk a legjobban kihasználni adottságainkat, nagymértékben csökkenthetjük az irigység, a makacsság és a gáncsoskodás okozta feszültséget.

Hogyan lehet elhagyni egy rossz szokást?
Ha megértjük, mi vezet rossz szokásinkhoz, felismerhetjük az intő jeleket és megelőző megoldásokat választhatunk. A szokást kiváltó érzelmek enyhítésének más módjait kell felkutatnunk.

Írja össze válaszait az alábbiakra:
1. Válassza ki az egyik szokását, és írja le az elérni kívánt céllal együtt. Szabjon határidőt.
2. Vizsgálja meg a legutóbbi három alkalmat, amikor a kiválasztott módon viselkedett.
3. Mit érzett, mielőtt a szokásainak megfelelően viselkedett?
4. Hogyan érezte magát fizikailag?
5. Hogyan érezte magát azután, hogy a szokása szerint viselkedett?
6. Van-e valamely alapmintázat?
7. Hogyan reagáltak a többiek?
8. Mi a szokások lejátszásának eredménye?
9. Mi váltja ki az adott viselkedést?

Forrás: Diéta és Fitnesz

Előfordul Önnel, hogy édességgel orvosolja testi-lelki fájdalmait? Olvassa el cikkünket a bánatevésről a Diéta és Fitnesz magazin aktuális számában!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek