Egy kicsi mozgás a kismamának is kell!

Sokfélék vagyunk. Van, aki hetente több alkalommal is sportol, s olyan is, aki semmilyen késztetést nem érez erre. Amikor viszont egy nő áldott állapotba kerül, szinte mindig felmerül, vajon hány kilóval gyarapodik majd a kilenc hónap alatt, s a szülés után mikor mer majd a tükörbe nézni...?

ÉletstílusDr. Fülöp Györgyi2009. 04. 28. kedd2009. 04. 28.
Egy kicsi mozgás a kismamának is kell!

Belső és külső indíttatás
Jó esetben már a terhesség előtti hónapokban egészségesebb életmóddal készülünk az új élet befogadására. Nincs alkohol, dohányzás, jobban figyelünk a magunkhoz vett táplálék összetételére, származására, vitaminokat szedünk, óvjuk testünket a külső ártalmaktól is. Munkahelyünkön az első hónapokban észre sem veszik a változást, partnerünknek kifejezetten tetszhet egyre duzzadó keblünk.

De mit szól majd, ha túl sokat hízom? Akkor is kívánatos leszek-e számára, ha hatalmas pocakot növesztek? Mikor nyerem vissza az eredeti formámat? És ha soha nem leszek már annyi kilogramm, mint a terhesség előtt? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülnek fel. Ilyenkor többen pánikba esnek, és ők akarnak a földkerekség legfittebb kismamái lenni.

Optimális a 10-13 kg közötti súlygyarapodás. Emellett a magzat is kellően fejlődhet, és saját szervezetünket sem terheljük a szükségesnél nagyobb mértékben – a szülés után pedig sokkal könnyebb mind testünk, mind lelkünk regenerációja.

A testre szabott tanácsokat és azt, hogy milyen élettani velejárókkal kell számolni a terhesség kapcsán, dr. Bánhidy Ferenc, a SOTE II. számú Szülészeti Klinikájának docense mondja el.
Az anyák keringési rendszerében komoly változás jön létre. A méhlepény, a magzat, az úgynevezett mellékrészek kialakulásával jelentősen megnő az ellátandó terület. Mindezek a szív munkáját folyamatosan nehezítik: fokozott ellenállással szemben kell a vért az anyai szervezet különböző pontjaira eljuttatni, keringtetni. A vér hígulása segíti a szülés kapcsán fellépő vérvesztés átvészelését. A nyugalmi pulzusszám a percenkénti 80-90-re emelkedik.
Az áldott állapot alatt fokozatosan beszűkülnek a fizikai megterhelésre, a sportra irányuló lehetőségek. A gyakori pihenés, esetleg hosszabb kényszerű fekvés a meglévő kondíciót tovább rontja. Senki ne várja magától, még az élsportolóból lett terhes sem, hogy fenn tudja tartani korábbi teljesítményét. Fejben fel kell dolgozni azt, hogy komoly átalakulásokon megy keresztül.

Mi az, ami megengedett?

Vannak sportos hölgyek, akik áldott állapotuk ellenére sem szívesen mondanának le megszokott életmódjukról. Amennyiben egészséges anyáról és zavartalan terhességről van szó, akkor a terhesség első és második harmadában az előzőleg sportos életmód – enyhe megszorításokkal és az extrém sportok kivételével – nyugodtan tovább folytatható. A harmadik harmadban a megnövekedett magzat és mellékrészei már méretüknél fogva is gátolják a sportolási formák mintegy 95 százalékát, de még ilyenkor is lehetnek olyan edzéstervek, amelyek megvalósíthatóak.

Senkinek nem ajánlatos, hogy a sportos életmód kialakítását, az ilyen irányú életmódváltást a várandósság során kezdje meg. Aki korábban nem sportolt, az se hagyja ki annak lehetőségét, hogy hosszabb, tempósabb sétákat tegyen zöldövezetben. Lényeges, hogy a várandósság idején mindvégig a terhesség előrehaladottságának megfelelő, nem túl megterhelő mozgásra jusson idő

Miért fontos az edzettség?
– A bevitt kalória egy részét el tudja égetni.
– A vázizomzatot tartósan mozgatja, jót tesz az izomtónusnak.
– Kiegyensúlyozottabb lesz a keringés.
– Jó közérzetet ad a tiszta levegőn.
– A séta során lehetőség nyílik a szülésre hangolódásra, gondolataink rendszerezésére.

Mely mozgásformákat lehet mindenkinek ajánlani?

Léteznek olyan sporttevékenységek, amelyekkel fel lehet készülni magára a szülésre, s amelyek megkönnyítik a regenerálódást. A gátizomtorna sokban segíthet a szülés kapcsán fellépő izommunka könnyebb végrehajtásában, fokozza a kismedencében az ízületek hajlékonyságát. Az úszás és a gyógytorna egyaránt ajánlott a sportban járatlan vagy járatos kismamák részére is. Az úszás lehetővé teszi a teljes izomzat megerőltetés nélküli megdolgoztatását, a gerinc és a többi ízület megkímélése mellett, bár sajnos, meg kell jegyezni, hogy nem kellően tiszta vízben hüvelyi fertőzésre is szert lehet tenni.

Teljes eltiltás csekély számú sportág esetén van. Egyáltalán nem javasolt például a lovaglás, a síelés, az extrém sportok – ahol fennáll az önhibánkon kívüli sérülés veszélye –, illetve a komolyabb rázkódással járó sportok űzése.

Forrás
: Diéta és Fitnesz

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek