Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nézzünk a húsvéti nyúl körmére! – ajánlották ünnep előtt a fogyasztóvédők. A sztaniolba csomagolt tapsifülesek, kiscsibék és tojások java része ugyanis olcsó tejbevonóból készült. Lássuk csak, milyen a valódi csokoládé, és miről szól a hazai márkák édes históriája!
Kép: KecskemŽt, 2009. ‡prilis 07. Csoki, csokievŽs. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
Ha valaki fellapozza a csokoládé krónikáját, meglepve olvassa, hogy a maják és aztékok idején még egy mézszerűen sűrű, habos, csípős és kesernyés folyadékot illettek e névvel. Nehezére is esett a spanyol hódítóknak, hogy megkóstolják a hideg keveréket, melyet Mexikó őslakói az istenek italának neveztek, és aranykehelyből kortyoltak. Tudni vélték, hogy tollas kígyóistenüktől kapták ajándékba e remek hatású „varázsitalt”, melynek fogyasztása a férfiak kiváltsága volt. Az azték birodalmat leigázó Cortez magával vitte a kakaóital receptjét a spanyol királyi udvarba, ahol sokáig mély titokban tartották, hogy a nehezen emészthető keveréket némi cukorral és vaníliával kell feljavítani, hogy élvezhető legyen.
Európában egy frigy terjesztette el az Újvilágból származó találmányt az 1600-as években: a spanyol király leánya osztotta meg a csokis ital elkészítésének módját a francia udvarral. Angliában nemcsak kávé-, de csokoládéházakban múlatták az időt a befolyásos férfiak, és akadt brit orvos, aki gyógyszer gyanánt árulta a tejjel kevert kakaót. Mégis 1828-ig kellett várni, mire a holland C. J. Houten rájött: kellemesebb a gyomornak, ha a felesleges zsiradékot sajtológéppel kinyeri a kakaóbabból. Kiderült, hogy az édesség szilárd formában is remek, így felvirradt a csokoládégyártás hajnala.
A neves gyárak máig titokban tartják a saját receptjüket. Az angol Cadbury cég például esküszik rá, az ő múzeumukban élvezhető egyedül az ősi azték uralkodók gyógyitala, melyet szerecsendióval, fahéjjal, mézzel, vaníliával és chilivel ízesítettek.
Hiába, hogy a külhoni édességek elárasztják az üzleteket, a retrohullám, no meg a mai felnőttek nosztalgiája divatba hozta a hazai márkákat. Pedig hol van már a kiegyezés utáni év, mikor Stühmer Frigyes létrehozta a csokoládégyárát, majd 1883-ban nekibuzdult, és áttért a gőzüzemű termelésre… Utódja a fia, Géza volt, aki zseniálisan ráérzett, hogy a táblás ínyencségé a jövő; az ő idejében már ötemeletessé terebélyesedett a gyár.
Aztán jöttek sorra a legendás magyar édességek… Kezdjük mindjárt a macskanyelvvel és a konyakmeggyel, amiket Gerbeaud Emil honosított meg nálunk. A szerencsi gyárban – ahol a saját tehenészetükben fejt tejet keverték a táblákba – az 1920-as évek végétől vetették be a jellegzetes csokipapírt, amin egy tehén mellképe látható. Az édességimádók aztán csak „bocicsokinak” nevezték kedvencüket, és ez a nyolcvanas évektől hivatalos márkanévvé vált. Tibi – aki nem csak a mama kedvence, ahogy a korabeli szlogen fogalmaz – 1942-ben indult országhódító útjára, s ma a Kiváló Magyar Élelmiszer védjegyet viseli. A Sport szelet a focimánia jegyében 1953-ban bűvölte el az édesszájúakat.
Igaz, hogy szorosabb rokonságot mutat a tejbevonóval, mégsem feledkezhetünk meg a Túri Rudiról, ami a prűd ötvenes években kezdte kissé botrányos karrierjét. Névadója ugyan az erzsébetvárosi tejüzem Rudolf nevű vezetője volt, ám a pöttyös csomagoláson látható copfos kislány és a rúd alak olyan botrányos asszociációkat keltett, hogy a korabeli reklámos elvtársak erkölcstelennek bélyegezték a terméket. Talán azért is aratott ekkora sikert…
A csokoládésztori legendás nevei ugyan jó időre feledésbe merültek, ám nem végleg. Egy egri vállalkozás például három éve megvásárolta a Stühmer márkanevet, újra felfedezte a hetvenes évek slágerét, a Korfut, majd jött a többi hajdani kedvenc, a marcipános Arany desszert meg a Százszorszép bonbon, aminek szép virágos dobozában – miután a csokit villámsebesen kiettük belőle – a nagyanyáink gyűszűt és cérnát tarthattak. A hajdani finomságokat tavaly óta az Eger melletti faluban, Novajon berendezett csokoládéüzemben gyártják. A szánkban szétomló bonbon íze ugyanolyan, mint hajdan, legfeljebb az ára lett „korszerűbb”. Talán ez az egyetlen dolog, ami beárnyékolja az édes időutazást...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu