Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nézzük csak, milyen kütyük vannak a fitneszpiacon: stepgép, ellipszistréner, elektromos izomerősítő, pulzusmérő óra, lépésszámláló… Egy tapodtat se tovább! Vajon hasznosak ezek egyáltalán? Most bemutatjuk a pedométert.
Az elektromos lépésszámláló a szakértők szerint motiválhat minket az egészségesebb életmódban. Olcsó – a legmodernebb verzió sem kerül többe hétezer forintnál – és még egy gyerek is könnyedén tudja kezelni.
Amerikában és Angliában a lépésszámlálók hihetetlen népszerűségre tettek szert az elmúlt években, a japánok pedig már több, mint tíz éve ismerik. Az egészségügyi intézményeken, wellness-szállókon és fogyókúrás programokon kívül használják az üzletemberek, a fitneszközpontok és a fizikai munkát végzők.
A tenyérnyi méretű szerkezetet egyszerűen az övre vagy a nadrág szélére, a csípőhöz kell kapcsolni. Máris méri, hányat léptünk egy nap. A fejlettebbek pedig kiszámolják, ez mekkora távolságnak felel meg, hány kalóriát éget el. De az igazság az, hogy bármilyen szép szám jelenik is meg a kijelzőn este, az egészségesebb élet érdekében napi tíz ezer lépésre lenne szükségünk.
Az emberek persze annak ellenére is szeretik a készüléket, hogy nem mindig ez a kerek szám jelenik meg rajta, hiszen azonnali visszacsatolást kapnak arról, mennyire voltak aktívak vagy inaktívak a nap folyamán.
Az 90-es évek közepén igazából a legtöbb amerikai és európai még csak a napi aktivitás mérésével kapcsolatos kutatásokban használta, tehát főként a tudomány eszköze volt. De nem tükrözte híven a valóságot, hiszen a számláló csak számlált, a vizsgálat alanya viszont nem emlékez(het)ett arra, hogy a sok ezer lépésből mennyi volt lépcsőmászás és hány sétagalopp. A régi típusú mechanikai lépésszámlálókkal ellentétben viszont az elektromos verziók már nagyon akkurátusak.
Egy átlagember nagyjából 3000 lépést tesz meg egy nap. Ha a számláló még messze van a tízezertől, akkor sok embert ez nem gyaloglásra sarkall, hanem arra, hogy más módon aktivizálja magát. A hagyományos fitnesztermi edzésnél ezért sokkal alapvetőbb mozgásokra ösztökél: ha a nap közepe felé csak háromezret lát az ember a kijelzőn, biztos, hogy nem liftezik a délután folyamán.
De azért vizsgáljuk csak meg azt a bűvös tízezres számot! Lehet, hogy ez sok – mármint nem csak ránézésre. Lehet, hogy ez lenne a megfelelő fizikai aktivitáshoz ajánlott mennyiség, ám egyáltalán nem igazodik az egyéni képességekhez és tulajdonságokhoz. Ha alapjáraton csak kétezret számlál a gép – mert mondjuk, ön idősebb –, akkor nyilván közelebbi célt kell kitűznie. Ám, ha fogyókúrás céllal veti be a gépet, akkor a 15-18 ezer sem biztos, hogy elég a súlycsökkentéshez. Szóval, nincs bűvös szám. Ha 2000-ről 4000-re duplázza meg lépteit egy nap, az már igazi eredmény, valódi siker. A jelszó: csak szépen lassan, egyik lépés után jön a másik.
A pedométer még arra is jó, hogy rádöbbentsen bennünket, mennyire vagyunk fittek. Van, aki biciklizget, szépen, ráérősen elteker a munkahelyére, s azt hiszi, ettől nagyon aktív. Míg lehet, hogy aki buszozik – de fut a buszhoz és napközben lépcsőzik –, sokkal többet mozog. Az sem iránymutató, ki mennyire fárad el a nap végére, hiszen a fizikai aktivitást a szellemi és érzelmi megterhelés is befolyásolja. Hogy mit akarunk mondani? Csak azt, hogy ne lepődjön meg, ha heti háromszor jár konditerembe, a lépésszámláló mégis csak 3000-et mutat a nap végén.
Vegye figyelmeztetésnek! Kávészünetben sétáljon vagy telefonálás közben – még ha meg is őrjíti a munkatársait –, járkáljon fel-alá. Változtasson a szokásain ahelyett, hogy bosszankodna (vagy ne adj isten, azt gondolná, elromlott a szerkezet). Egyébként, ha úgy érzi, nem ér semmit a kütyü, adja oda pár napra a gyerekeinek. A gyerekekben nagy a versenyszellem, foglalkoztatni fogja őket, melyikük lép többet. Jó ötlet testneveléstanároknak. Ha belefér az iskolai keretbe, osszon szét az osztályban néhány pedométert. Aztán, ha látja, a srácoknál mennyire működik a dolog, előbb-utóbb vissza fogja kérni, hogy még egyszer kipróbálja. Meglátja – vagy ellenkezőleg, észre sem fogja venni –, hogy többször jár majd bowlingozni, sétálni és nem fog tétlenül állni a boltban a sorban.
Forrás: Diéta és Fitnesz
Szeret a szabadban mozogni?
A Diéta és Fitnesz áprilisi számában található, Vissza a természetes mozgásokhoz című cikkből ötleteket meríthet!
Ha inkább az edzőtermi mozgást preferálja, a Hogyan használjuk a fitneszgépeket sorozatunkban olyan mozgássort állítottunk össze, amely csupán egy óráját veszi igénybe!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu