Tegyünk az ősbizalomért!

Vannak emberek, akik könnyedén, szorongás nélkül létesítenek kapcsolatokat, míg mások örök bizonytalanok és szeretetéhesek. Vajon mi lehet ennek az oka?

ÉletstílusBalogh Mária2009. 04. 06. hétfő2009. 04. 06.

Kép: újszülött gyerek csecsemő anya anyák napja 2007 04 27 Fotó: Kállai Márton

Tegyünk az ősbizalomért!
újszülött gyerek csecsemő anya anyák napja 2007 04 27 Fotó: Kállai Márton

Lélekgyógyászok már régen megállapították, hogy a fenti kettősség gyökere a korai anya-gyermek kapcsolatban, a pozitív kötődésben keresendő. Ez az, ami egész életünkre meghatározza a sorsunkat.

– Manapság sok a bizonytalanul kötődő gyermek a családokban nevelkedők esetében is, nemhogy azok között, akik nevelőotthonokban, anya nélkül cseperedtek – magyarázza dr. Ádám Borbála újszülött- és gyermekgyógyász adjunktus, aki évtizedek óta kutatja a témát. – A bizonytalan kötődés oka elsősorban a szülői tudatlanságban, olykor önzésben keresendő. A fogantatás is nagyban meghatározza a gyermek későbbi fejlődését, mivel a várt és kívánt babák stabilabbak, életigenlőbbek lesznek, mint azok, akikkel „megesett” az édesanyjuk.

Nagy szerepet játszik az érzelmi fejlődésben az is, hogy császármetszéssel vagy spontán módon születik valaki. Utóbbiak esetében az édesanya azonnal a karjaiba veheti a babáját, s ez a testi közelség életre szóló élmény, érzelmi kapocs lehet. A császármetszéssel szülők esetében egyes egészségügyi intézményekben még tartja magát az a rossz szokás, hogy az anyák legalább 12 óráig megfigyelés alatt maradnak, és addig újszülöttjüket nem is láthatják. Ez a bizonytalanság, távolságtartás lelkileg megviseli az anyát és a babát is – sorolja Ádám doktornő, aki szerint javítani kellene azon a hazai szokáson is, hogy a beteg vagy koraszülött babákat elkülönítik az édesanyjuktól. Ugyanis a születést követő első órák és napok a legmeghatározóbbak a gyermek életében.

Ha az első egy esztendő alatt az anya érzelmileg stabilan, boldogsággal látja el kicsinyét, aki minden tekintetben kiszolgáltatott neki, akkor a gyerek későbbi fejlődése szinte zökkenőmentes lesz. A kicsinek éreznie kell azt az ősbizalmat, ami nagyban meghatározza a majdan felnőtté váló ember másokhoz fűződő kapcsolatát és a saját életvezetésének minőségét.

Aki ugyanis jól és biztonságosan kötődik az édesanyjához élete első három évében, magabiztos felnőtté válik. Tiszteli társait, intim kapcsolataiban mély érzésekre lesz képes, elkerüli a bizalmatlanság, a féltékenység és a szorongás. A pozitív, stabil anya biztonságérzést ad a gyermekének. Azt például, hogy érdekes, fontos, szeretnivaló személy. Ellenkező esetben a gyerekek komoly hátrányokkal indulnak az életben. Nekik kisebbségi érzéssel, stresszes és labilis személyiségükkel kell szembenézniük egész életükben. Magánéletük gyakrabban lesz sérült, mert nem biztosak sem magukban, sem a társukban. Közülük többen válnak szenvedélybeteggé, drog-, gyógyszer- és dohányzásfüggővé, és sokan küszködnek párkapcsolati nehézségekkel.

Dr. Ádám Borbála szerint önfejlesztéssel, tudatos életvezetéssel sokat javíthatnak azok is a személyiségükön, akiket érzelmi sérülés ért a korai anya-gyermek kapcsolatukban. A hangsúly azon van, hogy felismerjük lelki hiányosságainkat, és tegyünk is ellenük!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek