Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mit kezdjen a szülő férfivá, nővé érő kamasz gyermekével? Belefolyjon ebbe a változásba, vagy hagyja, hogy a gyermek maga küzdjön meg a hormonjaival? Ahogy közeleg a felvilágosítás ideje, sok szülő tipródik ezeken a kérdéseken.
Kép: Szexfilm nézés fiatalok felvilágositása sex nemiség intimitás randevú 2009.04.13. fotó: Németh András Péter
Természetesen az anyuka és az apuka nem vonhatja ki magát gyermeke szexuális fölvilágosító munkájából (sem), ami már jóval korábban elkezdődik, mint sokan gondolják – hívta föl a figyelmet Pándy Mária szexuálpszichológus. Például ott, hogy a fiút fiúnak, a lányt lánynak öltöztetik. Zavart okozhat a serdülő fiúnál, ha kiskorában hosszú, loknis hajat viselt (mert az anyunak úgy tetszett), a kamaszodó lánynál pedig az, ha soha nem hordott szoknyát kislányként, és nem engedték játékból „frizurázni” vagy illegni-billegni, kacérkodni.
Általános szabály, hogy a szülő a gyerek minden szexre vonatkozó kérdésére válaszoljon; természetesen az életkorának megfelelően. És mindig az igazat mondja! – figyelmeztet a pszichológus. Ezért az sem baj, ha a kicsi hallja a gólyamesét, de tudnia kell, hogy ez csak mese. Ehhez persze az is kell, hogy a gyerek kérdezzen. S éppen ez a kulcsa a hatékony szexuális kommunikációnak, hogy mer kérdezni a gyerek, és nem szólják le, nem nevetik ki érte. Ezért a bizalmas, szeretetteljes családi légkör a legjobb „fóruma” mindenféle nemi fölvilágosításnak, nevelésnek.
Mit kezdjen a szülő azzal a nagy horderejű, ámde mégiscsak intim eseménnyel, mint a fiúk első magömlése, a lányok első havi vérzése? Először is vegye észre, és ne viselkedjen úgy, mintha erről nem tudna. Másodszor pedig: örüljön neki. Örüljön, hogy a kisgyerekéből kamasz lett – mondja Pándy Mária –, és ne rohanja le mindjárt a hormonjaival küzdő gyermekét a védekezés szükségességével és a nemi betegségek rémével. Az kicsit később is ráér.
Fontos viszont fölhívni a figyelmet a tisztálkodás fontosságára, lányoknál a betétek használatára. Ezzel kapcsolatban a pszichológusnő arra figyelmeztet, hogy a tamponnal legyenek körültekintőek az anyukák. Vannak ugyanis, akik allergiásak rá, hiába a szűz lányoknak való keskeny változat.
És nem igaz a reklámszöveg, hogy „csak nyugodtan sportolj, fuss úgy, mintha nem lennének azok a napok”. Ilyenkor igenis kímélje magát egy kicsit a lány, forduljon magába, élje át a nőiességét. Kérjen nyugodtan fölmentést testnevelésből, ne cipekedjen, ne versenyezzen. Bizonyosan rövidebb ideig fog tartani így a menzesze. A természet ugyanis kiköveteli a magáét, ha nem tartjuk be a „játékszabályokat”.
Túl a nagy hormonális változásokon jön a dolog neheze: hogyan kerülheti el a szülő, hogy bajba jusson a szexuálisan már érett gyermeke? A kérdés azért is jogos, mert az idő előtt (azaz: lelki érettség nélkül) elkezdett nemi élet valóban sok veszély forrása. Orgazmusképtelenséget, frigiditást okozhat – hogy az egyéb negatív következményekről ne is beszéljünk.
És a megelőzés? Ebben újra és újra hangsúlyozandó a bizalmas, szeretetteljes családi légkör. Amiben a fiú és a lány magától kérdez és beszél ebbéli gondjairól. Meg kell tanítani a „nagy” kamaszt arra is, hogy a szerelem és a szex intimitás, misztérium. Nem osztálytéma, nem dicsekvés tárgya, mert akkor elillan ez a nagyszerű érzés, művivé válik az egész. Sajnos a tévében látható sorozatok és a tiniknek szóló filmek nem ezt sugallják.
Jó, ha kezdetben a szülő veszi meg az óvszert és látja el vele kamasz fiát, lányát. Persze nem azért, hogy mindjárt ki is próbálja, hanem hogy ismerkedjen vele. Ne legyen újdonság, ha egyszer „élesben” kell használnia. Mindezen túl azonban a nemi betegségek és az AIDS elkerülésének legjobb módszere a hűséges párkapcsolat, amit nem lehet eléggé hangsúlyozni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu