Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tegnap a köztársasági elnök meglátogatta az Országos Kardiológiai Intézetet, ahol Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke, Ofner Péter, az Intézet főigazgató főorvosa és Szatmári András, a Gyermekszív Központ szakmai igazgatója kalauzolta.
Sólyom László a vendéglátók kíséretében bejárta az intézményt, megismerkedett annak működésével. Meglátogatta az Intézetben kezelt kétéves Szilágyi Benjámint, aki a Nagyvárad melletti Biharszentjánosról került a kórházba, mivel komplikált szívműtétjét csak Budapesten tudták elvégezni.
Az Országos Kardiológiai Intézet és a Gyermekmentő Szolgálat 1992 óta működik együtt, céljuk olyan gyermekek gyógyítása, akiket a határon túlról hoznak Magyarországra, mert műtétjüket, kezelésüket a hazájukban nem tudják megoldani.
Az együttműködés eredményeként 2001. júniusa és 2009. februárja között 24 határon túli gyermek 73 vizsgálatára, illetve műtétjére került sor. A Gyermekmentő Szolgálat a kezelések költségeinek fedezéséhez több mint 26 millió forinttal járult hozzá. Az egészségügyi beavatkozásokon kívül az Országos Kardiológiai Intézet évente 32, a határon túlról érkező egészségügyi szakember ingyenes továbbképzését is elvégzi. Sólyom László köztársasági elnök a Gyermekmentő Szolgálat védnökeként rendkívül fontosnak tartja az együttműködést a két szervezet között.
Az intézet külön egysége a Gyermekszív Központ, mely Kelet-Közép-Európa legmodernebb gyermek-kardiológiai centruma. A központ hosszas szakmai előkészítés után, 2000-ben nyílt meg az intézet szakmai igazgatója, Szatmári András vezetésével. A Gyermekszív Központ a gyermek-kardiológia és a gyermek-szívsebészet országos centruma Magyarországon, mely a veleszületett szívfejlődési rendellenességek diagnosztikus és terápiás lehetőségeinek teljes tárházával rendelkezik, az újszülött kortól a felnőttkorig.
Magyarországon évente körülbelül 800 gyermek születik szívhibával, s e betegcsoport kétharmada igényel sebészi beavatkozást élete folyamán. A műtét elvégzése az esetek felében az élet első hat hónapjában szükséges. Ezen operációk elvégzésére Magyarországon egyedül a Gyermekszív Központban van lehetőség.
Az Intézet és a Gyermekszív Központ számára: a 2007-es és a 2008-as év legnagyobb szakmai eredménye az első sikeres gyermek-szívtranszplantáció, továbbá az első sikeres csecsemő-szívtranszplantáció, valamint az első sikeres magyarországi műszív-beültetés.
A gyermek-szívtranszplantációs program 2007 áprilisában indult. Figyelembe véve az Intézet által kezelt és gondozott, szívelégtelenségben szenvedő beteg gyermekek számát, az évi 3-5 esetről fokozatosan akár 10-15 gyermekkori szívátültetéssel is lehetne számolni. A program sikeres működése szempontjából a gyermekkori donorhiány megoldása létfontosságú. Ebben egy regionális vagy európai szintű donációs együttműködés létrehozása jelentene segítséget.
A donorhiány okozta nehézségeken átmenetileg segíthet az implantálható keringéstámogató eszközök (közkeletű nevén: műszív) hazai elterjedése. Ugyanis a műszív hidat, átvezetést jelenthet a szívátültetésig. Ezt bizonyította 2008. november elején az a Gyermekszív Központban elvégzett első sikeres hazai műszív-beültetés is, melyet követően a 34. napon szívtranszplantációra kerülhetett sor.
A Gyermekszív Központ munkatársai, akik Európa leghíresebb „műszív-központjában”, a berlini Deutsches Herzzentrumban kaptak részletes kiképzést, készen állnak egy ilyen jellegű program megvalósítására is.
Forrás: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu