
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Lassan tízéves a bogácsi szabadtéri lepkegyűjtemény, amely három éve az unió brüsszeli idegenforgalmi biztosát is úgy elvarázsolta, hogy azt mondta: Novák Ferenc magántárlata Európában egyedülálló.
Csodálatos példányok az udvari vitrinekben, mára a sokadik vendégkönyv is betelt. A nagy atlaszt – bolygónk legnagyobb lepkéjét –, az ausztráliai maharadzsát, a dél-amerikai őserdők kék morpho pillangóját (melynek díszes szárnyát perui ötvösök ékszerekbe foglalják), a tigrismintájú ázsiai dzsungellepkét, vagyis a szebbnél szebb trópusi fajokat látni és fényképezni, filmezni kell! Tették, teszik is tévécsatornák, külföldi turisták a világ minden tájáról.
A debreceni agráregyetem diákjai, lévén a lepke náluk tananyag, ki nem hagynák diplomadolgozatukból. Jönnek, Feri bácsival végigjárják a tárolókat, melyekben közel 400 lepkefaj van, és hallgatják a gyűjtőt, aki minden szakirodalmat elolvasott a természet eme „törékeny és tüneményes lényeiről”, amelyek a költőket versekre, az ókori kínai gondolkodókat tudományos bölcseletekre ihlették. A Földön ma mintegy 170 ezer lepkefaj él. Számos kultúrában rangos helyet foglalnak el; az ősi kínaiban például a szépségnek és a szabadságnak, a természet élő ékszereinek szimbólumai.
Novák Feri bácsi „lepketörténete” is felettébb érdekes. A most 72 éves férfi szakmája gépész, kovács és autószerelő, nyugdíjazásáig egy autójavító üzem vezetője volt. No és harminc évig vadászott is – ám az erdőt járva puska helyett egyre inkább „szemmel lőtt”, és a lepkék kezdték érdekelni. Gyönyörködött bennük és figyelte őket. Így jött az ötlet: ha nyugdíjas lesz, létrehoz egy lepkegyűjteményt. Mivel „profira” tervezte, az induláshoz eladta a vadászfegyvereit… Az Európában repülő mintegy 40 ezer lepkefajból a Bükkalján is akadt jócskán. Ezermester lévén maga készítette a tárolókat, a felettük lévő tájképek viszont festőművész öccsei alkotásai.
– A fajokat ábécésorrendben rendszereztem. Araszolók, bagolylepkék, boglárkák, molylepkék stb. A megnyitóra a vőm húga vállalkozott, aki akkor még az amerikai űrkutatási központ (NASA) biológusaként dolgozott. Rém büszke voltam a dicséretére, amiért a neveket latinul is feltüntettem, és mindről mindent tudtam. Hogy éjjeli vagy nappali, káros (például az európai gyapjas lepke erdőket képes letarolni, egyetlen természetes ellensége a fürkészdarázs) vagy védett, mik a szokásai. A világ legnagyobb atlaszlepkéje például csápjával több kilométerről megérzi a nektár és nőstény illatát. Túlélési taktikája, hogy a szárnyán lévő kígyófej mintával riasztja el támadóit. A halálfejes szender nem nektáron, hanem kaptárból rabolt mézen él. A valóban tollas kacsfarkú szender átröpüli Afrikát, tavaszra ideér, és ha őszig megmarad, visszatér. Ezek érdekelték a diákokat, ezért szereztem be nyolc tárolóba a világ minden tájáról különleges fajokat a hazaiak mellé. Lepkebörzéken vettem, cseréltem, kinti barátoktól kaptam őket – nem dzsungelekben vadásztam rájuk. De a vendégek bennük gyönyörködnek, nem az én kedvenc nyírfacsücskös, szerény kis lepkémben, amit itthon, az asztalnál ülve fogtam.
Feri bácsi nagyon szeretne támogatót találni ahhoz, hogy a gyűjtemény ősszel ne garázsba kerüljön. Egy olyan épületre vágyakozik, ahol állandó kiállításként nyújthatna élményt a látogatóknak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu