7 dolog, amitől hízhatunk

Nem csak a helytelen táplálkozás, a mozgáshiány vagy a túlzásba vitt nassolás okozhat elhízást. Minden nő szervezete másképpen reagál az élet különböző jelenségeire. Érdemes megfontolni az alábbi tapasztalatokat, és ha nem sikerül lefogynia, és át gondolni: hátha valami hasonló áll a háttérben.

ÉletstílusMérei Kata2009. 09. 01. kedd2009. 09. 01.
7 dolog, amitől hízhatunk

1.  A genetika
Sajnos, a szüleinktől örökölt génállományt lehetetlen befolyásolni. Ha valakinek a szülei is túlsúlyosak, sőt, ő maga is kövér volt gyerekkorában, sokkal több zsírsejtje van, mint egy átlagos testalkatú embernek. A zsírsejtek számát nem, csak a bennük lévő zsír mennyiségét lehet csökkenteni. A test elraktározza magában a rendszeres súly mintázatát. Nem biztos, hogy ez az ideális testsúly, de a szervezet ebből nagyon nehezen enged. Éppen ezért fontos, hogy akinek gyerekkorában is súlyproblémái voltak, felnőttként sokat mozogjon, radikális változásokat hajtson végre az életmódjában, hogy eltántoríthassa szervezetét a már rögzült súlymennyiségtől. Ám, ha valaki világéletében 80 kiló volt, és a felmenői sem nádszálvékonyak, ne reménykedjen abban, hogy valaha 50 kilós modellalkattá válik.

2. Az életkor
Tetszik vagy sem, egy nő teste 35-45 évesen már nem lesz olyan, mint 20 évesen. 30 után egyre nehezebb a fogyókúra, a szervezet eltervezte saját optimálisnak tartott súlyát, s ebből nehezen enged. Ráadásul a kalóriaigénye is évről évre csökken, így hiába eszünk ugyanannyit, mint mondjuk öt évvel ezelőtt, egy idő múlva ez többletkalóriát jelent, amit pluszkilókként raktároz el. Felborulhat a vízháztartás is, vagyis sok felesleges víz kötődhet meg a szövetekben. A kor előrehaladtával egyre több folyadékra és egyre kevesebb kalóriára lesz szükség, és persze egyre több mozgásra. A sok folyadék a bőr feszességét javítja - hiszen a bőr egy idő után enged a rugalmasságából -, a rendszeres mozgás pedig nem csak a súlytartás, hanem a csontritkulás megelőzése miatt is fontossá válik.

3. A gyógyszerek
A legártatlanabbnak tűnő gyógyszerek is okozhatnak súlyfelesleget. Különösen az ösztrogéntartalmúak, vagyis a fogamzásgátló tabletták egy része. De veszélyesek lehetnek a az antidepresszánsok is, még ha gyógynövénytartalmúak, akkor is. A kedélyjavító szerek ugyanis növelik a boldogságért felelős szerotoninhormon mennyiségét, amelytől megnő az étvágy. Ezek a szerek tudat alatt növelik a testsúlyt, érdemes velük csínján bánni. A változókor tüneteit enyhítendő, ma már egyre többször írnak fel tablettákat a nőknek, ám ezek is alattomos hizlalószerek. Először keressünk a gyógyszerek helyett más megoldásokat: újfajta mozgásformákat, életmódváltást.

4. A házasság
Bizony, a házasságban a legtöbb nő, ha nem is elkényelmesedik, de több engedményt tesz magának a kalóriabevitel terén. Ez abból is adódik, hogy a legtöbb férfi nem a fitnesz- vagy reformkonyha híve. Inkább húst eszik - zsíros pörköltet és gulyást. S bizony nem mindig van kedve az ember lányának kétfélét főzni. A másik oka a házasságon belüli súlygyarapodásnak az, hogy a háztartási teendők mellett nincs idő a rendszeres sportmozgásra. Több kalória, kevesebb mozgás = pluszkilók. Megoldás: heti egy fix nap, sportolásra szánt kimenő, és mindennap az asztalra tett saláta, amit megehet, akár főfogás helyett is.

5. A stressz
Ha az egész nap rohanással, ügyintézéssel és idegeskedéssel telik, a gyomor összeszorul, eleinte csökken az éhségérzet, sőt, akár meg is szűnhet. Ám a stressz hatására megindul a stresszhormonok termelődése, amely két dolgot vált ki a szervezetből: az egyik az, hogy a szervezet egy-két nap után megijed, és védekezőmechanizmusra kapcsol. Vagyis elkezdi elraktározni azokat a zsírokat és a szénhidrátokat, amelyek szilárd súlyfeleslegként hosszasan időzhetnek a test különböző pontjain. A másik, hogy a stresszhormonok mellett adrenalin és kortizol is felszabadul a testben, e kettő kombinációja pedig állandó evési rohamot, éhségérzetet eredményez. S az egész napos idegeskedés, koplalás után jönnek az esti, éjszakai idegességcsillapító falásrohamok. Az eredmény pedig - hosszú távon - jelentős súlytöbblet. Megoldás: akárhogyan telik is a napja, negyedórát mindig szakítson az étkezésre. Ha lehet, még otthon készítsen magának egy egészséges salátát vagy szendvicset.

6. A szülés
A súlynövekedés ilyenkor természetes, de ügyelni kell arra, hogy a terhességi súlygyarapodás azért optimális keretek között maradjon. 12-14 kilónyi súlyfelesleget a szülés után még könnyen le lehet tornázni – természetesen csak a szoptatás után kezdheti a fogyókúrát –, de ennél több felesleges kiló leadása már nehézkes. Terhesség alatt is kerüljük a túlzott nassolást, édesség helyett inkább gyümölcsöt majszoljunk. Minden óvintézkedés ellenére megtörténhet, hogy 1-2 kiló leküzdhetetlenül az édesanyán marad, de az is előfordulhat, hogy a test vonalai alapjaiban változnak meg. Ezt el kell fogadnunk.

7. Az unalom
Mi a legjobb unaloműző? Az evés. Amikor éppen nincs semmi tennivaló és a tévéműsor is jó, akkor kellemes csipegetni. Ha ez alkalmanként fordul elő, még nem baj, de nagyon könnyű rászokni. A kor előrehaladtával pedig egyébként is folyamatosan csökken az energiaszint, egyre többször érezhetjük fáradtnak, kedvetlennek magunkat. Ilyenkor a legkényelmesebb enni, pihenni, pihenni, enni. De éppen ekkor kell a legjobban erőt venni magunkon és szinte ráerőszakolni szervezetünkre a mozgást. A rendszeresség - akárcsak az unalomevés esetében - a mozgás tekintetében is nagy vonzerő. És inkább a sportra szokjunk rá, mint az unalmas nassolásra.

Forrás: Diéta és Fitnesz

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek