Áramot termeltetnek a laskagombások

Végy egy kis laskagomba-szalmát, sertéstrágyát, keverj hozzá baktériumokat, várj, aztán gyújtsd meg a gáz, termelj vele áramot. Ilyen egyszer a kecskeméti recept azzal a kiegészítéssel, hogy kell még hozzá 340 millió forint és csipetnyi vállalkozószellem.

EnergiaO. Horváth György2008. 11. 30. vasárnap2008. 11. 30.
Áramot termeltetnek a laskagombások

Hulladékból termelnek villamos áramot Kecskeméten. Laskagomba-termesztők találták ki, hogy jó lenne valahogy hatékonyabban hasznosítani azt a rengeteg letermett szalmás táptalajt, ami a gombatermesztés után visszamarad. Ráadásul ott egy jó adag híg sertéstrágya és konzervgyári hulladék is. Az ötletelésből egy 340 millióba kerülő biogáz-üzem született.

A Pilze-Nagy Kft. a Környezeti Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) 110 milliós támogatásával kezdte meg működését. Ez a hatodik olyan biogáz-üzem az országban, amely mezőgazdasági hulladékot hasznosít, de az első - a világújdon is -, amely a letermett gombatáptalajból állít elő energiát. A próbaüzem után megtörtént a műszaki átadás, így most már teljes kapacitással folyik az energiatermelés.

A szerves hulladékból előbb biogáz, többségében metán képződik. A gáz egy 330 kW elektromos és 400 kW termikus teljesítményű gázmotorban elektromos árammá és hőenergiává alakul át. A hőenergiát helyben hasznosítják, a keletkezett villamos energiát pedig az országos villamos hálózatba táplálják. Ez évente 2,4 millió kWh villamos energiát jelent.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek