Energiahordozó szennyvíz

Biogázt és villamos energiát állítanak elő ezentúl a szennyvízkezelésből visszamaradt eleven iszapból az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepen - írta meg a Greenfo. A csütörtökön átadott telep egyelőre az önfenntartására elegendő hőt és áramot termeli meg.

EnergiaFehér János2009. 02. 08. vasárnap2009. 02. 08.
Energiahordozó szennyvíz

A 2,2 milliárdos beruházással tegnap átadott üzem félmillió ember szennyvizéből keletkező biogázból állít elő energiát. Az alternatív energiaforrásnak köszönhetően a szennyvízből annyi áram keletkezik, amennyi elegendő a telep ellátására. Így amellett, hogy hat év alatt megtérül a fejlesztés ára, még a széndioxid-kibocsátás is jelentősen csökken.

A Fővárosi Csatornázási Művek saját beruházásában 2007-ben kezdődött a környezetvédelmi és bioenergetikai fejlesztés. A próbaüzem tavaly júliusban indult. Az észak-pesti telepre érkező napi 200 ezer köbméter szennyvíz hasznosításával évente további 100 ezer köbméter szennyvíziszapból lesz megújuló energia. A telep egymillió emberével egyenértékű szennyvizet kezel: félmillió lakosét, és ugyanennyi ipari szennyvizet. A szerves anyagokat baktériumok bontják le oxigénhiányos körülmények között. A bontási folyamtok során szén-dioxid, víz és metán keletkezik, utóbbi energiahordozó is. Az energiatakarékos beruházás segítségével jelentős mennyiségű biogáz termelhető és hasznosítható az iszap szervesanyag-tartalmából, és ennek hatására a keletkező szennyvíziszap mennyisége is csökken.

A mostani fejlesztést újabbak követik. A Világbank támogatásával, a Fővárosi Önkormányzat beruházásában a következő lépés a tápanyag-eltávolítás kiépítése lesz. A 2010-ben elkészülő beruházásnak köszönhetően a Dunába vezetett tisztított víz minősége jelentősen javul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek