Ritmus

FiatalokBorzák Tibor2005. 03. 04. péntek2005. 03. 04.
Ritmus

Ennio Morricone: Sorstalanság
(EMI)
Filmzene-összeállításunk élén a többszörösen Oscar-díjra jelölt operatőr, Koltai Lajos rendezésében sikerrel vetített Sorstalanság című magyar-német- angol film háttérzenéjét tartalmazó hanghordozóról írunk. A Kertész Imre Nobel-díjas regényéből forgatott monumentális alkotás megosztja a nézők és a kritikusok véleményét. Amint a filmzene is. Márpedig nem kisebb személyiséget nyertek meg az ügynek, mint az olasz Ennio Morriconét. A zseniális komponista régen letette névjegyét a szakmában, elég csak a Volt egyszer egy vadnyugat, a Profi vagy a Kill Bill című mozidarabokra gondolnunk. Ezúttal is patetikus a hangulat - másként nem is lehetne egy auschwitzi történetet illusztrálni. A zeneszerző érdekesen párosítja a pánsípot és a cimbalmot, ez utóbbi nyilván a magyar vonatkozásra utal. Lisa Gerrard énekesnő éteri hangja nagyon jó választás volt a "magány himnuszá"-nak előadására, lemezen hallgatva szenzációs, a film megrázó jeleneteihez azonban túlságosan erőteljes, hiszen a csend néha többet mond. Ettől függetlenül Koltai és Morricone szövetsége üdvözlésre méltó: az események és a befogadásukat segítő dallamok legtöbb esetben együtt élnek.

Horgas Eszter: Mozivarázs
(Lazlo Co)
Csak nézünk, mint a moziban. Filmeket álmodunk, színes meséket, melyek nevetést, könynyeket, vágyakat adnak. Horgas Eszter fuvolaszólóival repít el bennünket a varázslatos világba. Legújabb lemezén a legismertebb és legkedveltebb filmzenéket játssza el: elhozza nekünk Dorothyt Oz birodalmából, a veronai szerelmeseket, Rómeót és Júliát, aztán kacérkodik az ellenállhatatlan akcióhőssel, James Bonddal, s nem ijed meg a legyőzhetetlen Batmantől sem. Az említett szereplőket persze zenei tekintetben kell értelmezni, mivel valamennyiük neve egy-egy mozisikerhez, illetve filmslágerhez kötődik. Horgas Eszter azokat az örökzöldnek számító slágereket dolgozta fel, melyek a produkciók éltető elemei. Az említetteken kívül műsoron van még izzasztó tempó a Flintstones-farmról, romantikus dallam a Titanic fedélzetéről, latin szenvedély a Desperado, finom erotika az American Pite, érzelmes líra a Reggeli Tiffanynál és a Robin Hood című filmekből. Az album különlegessége a Patricio Baeza előadásában felcsendülő Desperado-nóta, valamint a Jó reggelt, Vietnam! klasszikusa, a What A Wonderful World a smirglihangú Charlie-tól, akinek énekstílusa ezúttal megtévesztésig hasonlít Louis Armstrongéra
{p}
Állítsátok meg Terézanyut!
(Lazlo Co)
Igen nagy erőfeszítésbe telik részleteket megtudni az Állítsátok meg Terézanyut! című film zenéjéről. A muzsikáért Bergendy Péter rendezőn túl Madarász Gábor a felelős. A lemezen szereplő huszonkét kompozíció - köztük néhány hangulati elemként használt dallamtöredék - szerzőit olyan apró betűkkel tüntették fel a borítón, hogy csak nagyítóval lehet kibogarászni, az meg nem sok háztartásban van kéznél. Szerzőként, hangmérnökként és előadóként is szerepel Madarász, és Császár Előd neve is feltűnik. Az énekesek közt Bársony Attila mellett a Hot Jazz Band nosztalgikus hangú szólistája viszi a prímet. Ez a zenekar két magyar sláger feldolgozásával járul hozzá a sikerhez, a Nem jön álom a szememre és az Egyedül átiratukban ragyogóan szól. Aztán James McConnel, Frank Sinatra, Billy Conrad-Sean Keaton, Johnny Rutland és mások is megjelennek, miközben folyton visszatér egy ismerős dallamtöredék, amely a Boyzone egyik sikerszámára emlékeztet; vagy azt vették át, vagy "csak" szépen ellopták. A magyar Bridget Jones-sztoriról szóló filmzene hangmérnöki munkájáért a legutóbbi filmszemlén Arany Mikrofon-díjat kapott a stáb.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek