Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Különlegesen izgalmasak az olimpiát követő esztendők világversenyei. Az ötkarikás küzdelmek során négy év munkája szökik szárba, az öt világrész tornáján hősök születnek, akiknek nevével tele van a sportvilág. Aztán kihunynak a fények, és a hősök egy része pihenni tér, előlépnek viszont azok, akiknek a nagy nevek mögött mindig félárnyék jutott.
Nem így a most befejeződött montreali világbajnokságon, ahol az epizodisták léptek elő főszereplővé, közöttük a mi Cseh Lacink, aki elől 400 méteres vegyes úszásban a világcsúcstartó Michael Phelps tért ki.
Az olimpia utáni év attól is különleges, hogy ilyenkor még őszinte indulattal vadásznak a babérkoszorús főkre a legyőzöttek. Ezt tapasztalták meg férfi vízilabdázóink is, akiknek Szerbia-Montenegró fájdalmasan kemény csatában visszavágott az athéni döntőben elszenvedett vereségért.
Kezdjük a mérlegelést előbb az úszóinkkal. Sajnos a csapatunk meglehetősen szétzilálódott a vb-re. Kovács Ágit autóbaleset érte, el sem utazott Kanadába. Risztov Évával minden rossz megtörtént, ami megeshetett: betegeskedett, majd amikor lábra kapott volna, elcsúszott a fürdőszobában és agyrázkódást szenvedett. Mindez a felkészülés legfontosabb időszakában ért utol bennünket. Gyurta Dani, aki Athénben, 15 évesen, 200 méter mellúszásban második lett a japán Kitadzsima Koszuke mögött, nem tudta feldolgozni a hirtelen jött népszerűséget, és a formája a megmérettetés időszakában nem ért világbajnoki szintet. Nem sokkal Montreal előtt nagy sikerű ifi Eb-t rendeztünk a Margit-szigeten, kitűnően szerepeltek rajta utánpótlás korú versenyzőink. Néhányan aztán, lehet, hogy ott lőtték el a puskaporukat...
{p}
Mindennek ellenére Cseh Laci bearanyozta a delegáció szereplését: minden éremből szerzett egyet: 100 háton bronzot, 200 vegyesen ezüstöt (méghozzá Európa-csúccsal) és 400 méter vegyesen aranyat. A hajrára összekapta magát Jakabos Zsuzsi és Risztov Évi is, és ők is beúsztak a 400 méter vegyes döntőjébe. Ezzel a finissel javítottak valamit az egyszemélyes csapat bizonyítványán, a versenyszámot pedig "megmagyarították".
Vízilabdában világcsúcsot javíthattunk volna. Az ugyanis egyetlen országnak sem sikerült, hogy mindkét nemben döntőt játsszon és abból aranyérmesen kerüljön ki. Ezt tehették volna meg a mieink. A lányok hozták is a legnemesebb fémet, holott a férfiak esélyét taksálta többre a szakértő közvélemény. Sajnos a legények elolvadtak, akár a jég a whiskyben, kirobbanó rajt után egyre gyengébben teljesítettek, és a görögök elleni döcögős elődöntő után a döntőben értek le a fenékre. A 8-7 arányú vereségben benne volt világklasszisaink gyámoltalansága: Kásás, aki süvöltő bombáiról hírhedt világszerte, a legfontosabb meccsen csak a lóbálásig jutott, Kiss Gergely négyméterest hibázott, és Szécsit sem fogta kézen a hadi szerencse. Kemény Dénes pedig zseniálisan nyúlt bele a játékba: szabálytalan időkéréssel szándékosan négyméterest harcolt ki csapata ellen, amit Ikodinovics úgy hibázott el, ahogy kell. Támadhattunk még egyszer, ám Biros rossz passza után elment a meccs.
Hogy mi jut eszünkbe ezentúl, ha azt halljuk, Montreal? Jó ideig biztosan a férfi vízipóló döntő meccslabdája, de Cseh Laci érmei is. Melyek nélkül alighanem eljelentéktelenedett volna Montrealban a magyar úszósport.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu