Ritmus

FiatalokBorzák Tibor2005. 10. 28. péntek2005. 10. 28.
Ritmus

Neoton Família
(Hungaroton)
A Neoton Família a nyolcvanas években nemcsak idehaza, hanem külföldön is rendkívül népszerű volt. Az egyeduralmú lemezgyár nagyhatalmú embere, Erdős Péter, a csapat menedzsere (és teljesen véletlenül Csepregi Éva, a zenekar szőke "kócbabájának" a kedvese) mindent megtett azért, hogy világsztárunk legyen, és ha az egész földkerekségen nem is ismerték meg a Neoton Famíliát, azért az "édentől keletre" bomlottak értük a ferde szemű fiatalok. Ám minden sikertörténetnek vége szakad egyszer, így volt ez a slágergyáros bandával is. S ahogy az lenni szokott, egy idő után kibékülnek a haragosok. Nyilván fogyatkozni kezd az éves jövedelem, és széles mosolyok közepette összeáll a csapat, először csak egyetlen búcsúkoncertre, aztán többre. Szociológiai tanulmányt érdemelne, hogy Neotonék (beleértve a gyermekeikből verbuválódott Neo Tones-t is) mitől ilyen kedveltek. Ezt kihasználva a Hungaroton sorra adja ki CD-n az együttes régebbi lemezeit. Most az 1983-as korong van soron, rajta a Pago Pago, a Holnap hajnalig, az Egy kis nyugalmat, a Szeretek ugrálni című örökzöldekkel.

Kormorán: Rockuiem
(Hungaroton)
Komolyabb zenei vonulatot képvisel a Kormorán együttes. A folk és a rock ötvözete jellemzi szerzeményeiket. Koltay Gergelyék több emlékezetes lemezt készítettek, szóltak az édesanyákhoz, megzenésítettek szerelmes verseket, énekeltek a betlehemi királyokkal, 1848-as huszárokkal, majd jöttek a népnemzeti albumaik. Becsülendő az a hit és kitartás, ami a zenészeket jellemzi. Kudarcaik ellenére sem törtek meg, ugyanazt az utat járják. 1989-ben azonban válaszút elé kerültek: haknizenekarrá süllyednek vagy továbbra is az értékekre összpontosítanak. Két hónapon át fakadt belőlük dal és fájdalom. Ekkor született meg a Rockuiem, és ekkor döntöttek az értékek továbbvitele mellett. Az említett album egyben az addigi út lezárása és egy új kezdete. Kevesebb a népköltészeti, a népzenei motívum, több a csak rájuk jellemző mondanivaló szövegben és muzsikában egyaránt. A különleges élményt nyújtó anyag dalait talán soha nem játszották a rádiók, más Kormorán-számot sem nagyon, most viszont digitálisan feljavított változatukban még hatásosabbak. A felvételek rocktörténelmi jelentősége abban áll, hogy a rendszerváltozás körüli évek hazai állapotairól is tanúskodnak.

Best of Illés-koncert
(Hungaroton)
Imént szóba került már, hogy a megszűnt zenekarok egy idő után szükségét érzik az újbóli szereplésnek. Az Illés együttes (is) többször nekirugaszkodott a közönségtől való búcsúnak. Először 1981-ben jöttek össze az öregedő bandatagok, aztán még többször találkoztak. A nyáron, fennállásuk negyvenéves jubileuma alkalmából megint útra keltek, egészen Erdélyig, ahol korábban soha nem játszottak (sajnos a dobos Pásztory Zoltán nem érhette meg), és ellátogattak a Szigetre is. Őszülő hajtincsekkel, rejtőzködő pocakokkal állták a sarat, a közönség soraiban több generáció is hullámzott. A Best of Illés-koncert három régebbi emlékezetes buli hangulatát idézi fel a zenekar tagjainak válogatásában. Felsorakoznak az 1981-es, az 1990-es és az 1996-os fellépések kihagyhatatlan slágerei: Ne gondold, Légy jó kicsit hozzám, Az utcán, Sárga rózsa, Európa csendes, Miért hagytuk, hogy így legyen?, Good bye, London - csak ízelítőül néhány klasszikus nóta. Kiváló összeállítás, semmi nem hiányzik róla.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek