Ritmus

FiatalokBorzák Tibor2006. 08. 18. péntek2006. 08. 18.
Ritmus

Órómai liturgikus énekek
(Hungaroton Classic)
Mintegy száz évvel ezelőtt a solesmes-i bencések az európai gregoriánok tanulmányozása közben arra jöttek rá, hogy néhány római kódex liturgikus rendje és dallamainak szerkezete megegyezik a többi forrással, ám a dallamokat különleges stílusban alakították át. Erről a "különlegességről" később kiderült, hogy a VII-VIII. században keletkezett "cantilena Romana", mely az öt kódexen kívül számos töredékből áll. Az "órómai" kincset, egy egész nap közel teljes liturgiáját, a nagyböjt I. vasárnapjának anyagát mutatja be a Schola Hungarica Dobszay László és Szendrei Janka vezényletével, folytatva korábban megkezdett régi római zenei dokumentumainak sorát. A mise részt Erőd Iván orgonafantáziájával reprodukálták.

Salamon énekei
(Hungaroton Classic)
A XVI-XVII. század aktív itáliai zeneszerzője és hegedűse, a zsidó származású Salamone Rossi a Gonzaga család mantovai udvarában csillogtatta tehetségét. Életrajzában sok a fehér folt, lényegében csak művei maradtak ránk, melyek Monteverdi és Gastoldi árnyékában kevesebb figyelmet kaptak. Pedig zenei újításai, kísérletező kedvéről árulkodó alkotásai ennyi idő távlatából is elismerést érdemelnek. Rossi volt az egyetlen zeneszerző, aki többszólamú, héber nyelvű műveket komponált zsinagógák számára, melyeket nyomtatásban is fontosnak tartott megjelentetni. A fiatal művészekből álló Corvina Consort ének- és hangszeregyüttes hatodik CD-jén 33 zsoltár és himnusz szól a Salamon énekei gyűjteményből (szójátékkal utalva a bibliai Énekek énekére).

Kuruc idők zenéje
(Hungaroton Classic)
Nagy Csaba tárogatóművész nem először jelentkezik régi magyar zenei hagyományokat felkaroló és bemutató lemezzel. Hangszerével fejedelmi és királyi udvarok muzsikáját, a barokk kor táncait és a Rákóczi-szabadságharcot idézi meg. Legújabb korongján a magyar történelemből azt az időszakot ismerhetjük meg, melyet folytonos szabadságküzdelmek jellemeztek. Ungarescától a verbunkig - foglalhatjuk össze röviden a XVI-XVII. századból származó magyar táncokat bemutató produkciót. Nagy Csaba leginkább eredeti kéziratok alapján fennmaradt zenei anyagot játszik Kocsár Miklós zeneszerző szerkesztésében és hangszerelésében, felcsendül Farkas Ferenc Csíki búcsúztató és Daróczy László Korondi táncok című remek becsű opusa is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek