Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az Eurostat hivatalosan közölt adatai szerint az EU mezőgazdasága 2008-ban egy dolgozóra számítva, átlagosan 3,5 százalékkal kevesebb jövedelmet produkált, mint egy évvel korábban. Ez ellentétben állt az EU-27 farmjövedelmének előző évi 9,3 százalékos és az utóbbi tíz évre számított 15,3 százalékos emelkedésével.
A mezőgazdasági reáljövedelem csökkenését elsősorban a növényi termékek árainak – a rekordtermésre visszavezethető – drasztikus visszaesése váltotta ki, ami ráadásul egybeesett a termelési költségek emelkedésével – számol be az AgrárEurópa hírlevele. A termelési költségek – különösen az energiaárak emelkedése következtében – a növénytermesztésben átlagosan 2,9, az állattartásban pedig 5,5 százalékkal drágultak. Ugyanakkor az uniós támogatások azonos szinten maradtak, miközben az eszközök leértékelődése növekedett. A jelentés szerint a gabonatermesztés a saját sikerének áldozatává vált, mivel a termelési költségek az előző évhez viszonyítva 22,3 százalékkal megugrottak, a fogyasztói árak pedig 12 százalékkal visszaestek.
Az átlagos jövedelemcsökkenés mögött azonban jelentős különbségek húzódnak meg az egyes tagországok között. Bulgáriában és Romániában, pl. a 2007, aszálysújtott év szintjéhez képest a mezőgazdasági jövedelmek 28 százalékos emelkedését regisztrálták. Pozitívan alakultak a jövedelmek további hat tagországban is (Magyarország, Egyesült Királyság, Portugália, Szlovákia, Olaszország, Csehország). Az Egyesült Királyság esetében a jövedelemnövekedés jelentős mértékben az angol font leértékelődésének tudható be. 19 tagállamban azonban a jövedelmek alacsonyabbak voltak az előző évinél, ezek közül 10 országban a csökkenés százalékos aránya kétszámjegyő volt.
A legrosszabb helyzet Dániában, Észtországban és Belgiumban tapasztalható, ahol a jövedelmek több mint 20 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Dán elemzők szerint főleg a sertéstartásnak az egész belül elfoglalt magas aránya (32,5 %), illetve jövedelmezőségromlása tehető felelőssé az egész mezőgazdaság súlyos helyzetéért.
Az Eurostat azt is hangsúlyozza, hogy az átlagjövedelmek visszaesése nem jelenti az EU mezőgazdaságának válságát, mivel a Közösség minden országában vannak jól prosperáló szektorok és nyereséges gazdaságok. Az EU tagországok mezőgazdasági jövedelmeinek alakulását az alábbi táblázat mutatja.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu